Dindar annelerin dijital ebeveynlik farkındalıkları ve sosyal medya kullanım pratikleri
Digital parenting awareness and social media use practices of religious mothers
  1. Tez No: 869588
  2. Yazar: HANDAN ARLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Dijital teknolojilerin hızla gelişmesiyle birlikte çocuklar bu teknolojilerin etkisi altında kalmakta, bilinçsiz ve kontrolsüz kullanım sonucunda büyük zararlar görmektedir. Dijital teknolojiler karşısında yeni bir sorumluluk alanı olarak ortaya çıkan dijital ebeveynlik, en geniş risk grubunu oluşturan çocukların dijital teknolojileri doğru ve faydalı kullanması için ebeveynlerin rehberlik etmesini içine alan bir konudur. Çocukların ilk rehberi olan annelerin çocuklarına karşı sorumluluğu ve yakınlığı diğer toplumsal rollere göre farklılık içerdiği için çalışmaya yalnızca anneler dâhil edilmiştir. Bu araştırmanın amacı dindar annelerin dijital ebeveynlik farkındalıklarını ve sosyal medya kullanım pratiklerini incelemektir. Dini kurallara bağlı olarak yaşamını sürdüren dindar annelerin dijital ebeveynlik farkındalıkları ve sosyal medya kullanma pratiklerinin ne olduğunun bilinmesi dindar annelerin dijital dünyadaki mevcut durumunu ortaya çıkarması açısından önemlidir. Veri toplama amacıyla dini yaşayışları yüksek olan 385 anneye çevrimiçi anket uygulanmıştır. Dinsel Yaşayış Ölçeği, dini yaşayışları yüksek olan anneleri belirlemek için kullanılmıştır. Araştırma verileri ise Dijital Ebeveynlik Farkındalık Ölçeği ve sosyal medya kullanım pratikleri anketi ile toplanmıştır. Araştırma sonuçları, dindar annelerin en çok kullandıkları sosyal medya platformuna, sosyal medyayı kullanma amaçlarına ve sosyal medya kullanım sürelerine göre olumsuz model olma düzeylerinin farklılaştığını göstermiştir. Ayrıca, sosyal medya risklerine karşı önlem alan dindar annelerin almayanlara göre dijital ebeveynlik farkındalık düzeyleri daha yüksektir. Sosyal medyada geçirdikleri süreyi kontrol altında tutmaya çalışan, zararlı olabileceğini düşündüğü içerikleri kısıtlayan ve içerik kontrolü sağlayan dindar annelerin dijital ebeveynlik farkındalıkları bu önlemleri almayanlara göre daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
With the rapid development of digital technologies, children are under the influence of these technologies and suffer great harm as a result of unconscious and uncontrolled use. Digital parenting, which has emerged as a new area of responsibility in the face of digital technologies, is an issue that involves the guidance of parents for the correct and beneficial use of digital technologies by children who constitute the largest risk group. Since the responsibility and closeness of mothers, who are children's first guides, towards children differ from other social roles, only mothers were included in the study. The purpose of this study is to examine the digital parenting awareness and social media use practices of religious mothers. Knowing the digital parenting awareness and social media usage practices of religious mothers who live their lives in accordance with religious rules is important in revealing the current situation of religious mothers in the digital world. For data collection, an online survey was administered to 385 mothers with high religious practices. The Religious Life Scale was used to identify mothers with high religious lives. The research data were collected with the Digital Parenting Awareness Scale and social media usage practices questionnaire. The results of the study showed that religious mothers' levels of negative modeling differed according to the social media platform they use the most, their purpose of using social media, and the duration of their social media use. Additionally, religious mothers who take precautions against social media risks have higher digital parenting awareness levels than those who do not. Religious mothers who try to control the time they spend on social media, restrict content they think may be harmful, and provide content control have higher digital parenting awareness than those who do not take these measures.