Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatmakta olan neonatal hipokalsemi vakalarının değerlendirilmesi
Evaluation of neonatal hypocalcemia cases in the newborn intensive care unit
  1. Tez No: 869592
  2. Yazar: MEDİNE DİNÇ DOĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL NİJAT BAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Kliniğimizde neonatal hipokalsemi tanısı ile izlediğimiz yenidoğanlarda etiyolojik dağılımın ve hipokalsemi sıklığının belirlenmesi ve diğer özelliklerin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Gereç ve yöntemler: Hastanemizde 01.04.2021 ile 01.04.2022 tarihleri arasında doğan, dış merkezden tarafımıza başvuran ve kalsiyum düzeyi bakılarak hipokalsemi tanısı alan yenidoğan bebeklerde klinik ve laboratuvar özellikleri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Neonatal hipokalsemi sınırları; yaşamın ilk 28 gününde serum total kalsiyum düzeyinin term bebekte
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to determine the etiological distribution and frequency of hypocalcemia in newborns followed with a diagnosis of neonatal hypocalcemia in our clinic, and to evaluate other characteristics. Material and Methods: Clinical and laboratory characteristics of newborn babies born between 01.04.2021 and 01.04.2022 in our hospital and referred to us from external centers, who were diagnosed with hypocalcemia based on calcium levels, were retrospectively evaluated. Neonatal hypocalcemia was defined as serum total calcium level