Hz. Muhammed döneminde müzik, şarkıcılar ve eğlence hayatı
Music in the time of Hz. Muhammed, singers and entertainment
- Tez No: 869591
- Danışmanlar: PROF. DR. İSRAFİL BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışmada, Hz. Muhammed dönemindeki eğlence hayatı, müzik ve şarkının toplumdaki yeri ve etkisi incelenmiştir. Özellikle eğlence hayatı, müzik ve şarkının dini ve toplumsal konumlanışına odaklanılarak, dönemin sosyal ve kültürel hayatının anlaşılmasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Geleneksel İslâm anlayışındaki şarkı ve eğlenceye mesafeli yaklaşım dikkate alınırsa, örnek gösterilen İslâm'ın erken dönemindeki tablonun bu yönüyle gözler önüne serilmesi ayrı bir önem arz etmektedir. Zaten böyle bir konuyu çalışmamızdaki en önemli muharrik unsurlardan birisinin bu detay olduğunu hatırlatmak isterim. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümündeki giriş başlığı altında araştırmanın problemi, amacı ve metodolojisine dair bilgiler verilmiştir. İkinci bölümünde Hz. Muhammed döneminde eğlence hayatı başlığı altında eğlence mekan ve zaman ilişkisi, bireysel eğlenceler, toplumsal eğlenceler, dini örfi eğlenceler ve merasimler konusu ele alınarak detaylı bir şekilde incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Hz. Muhammed döneminde müzik ve şarkıcılar başlığı altında Hz. Muhammed döneminde müzik, şarkıcılar, müzik aletleri, müziğe ve şarkılara bakışı ve yaklaşımı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the place and influence of entertainment life, music and song in the society of the Prophet Muhammad's era. It aims to contribute to the understanding of the social and cultural life of the period by focusing especially on the religious and social positioning of entertainment, music and song. Considering the distant approach to song and entertainment in the traditional understanding of Islam, it is of particular importance to reveal the picture in the early period of Islam in this respect. I would like to remind you that this detail is one of the most important motivating factors for us to study such a subject. Our study consists of three chapters. Under the title of introduction in the first part, information about the problem, purpose and methodology of the research is given. In the second part, under the title of entertainment life in the period of Prophet Muhammad, the relationship between entertainment space and time, individual entertainments, social entertainments, religious customary entertainments and ceremonies are discussed and analyzed in detail. In the third part, under the title of music and singers during the reign of Prophet Muhammad, music, singers, musical instruments, his view and approach to music and songs during the reign of Prophet Muhammad are analyzed.