Sosyal medyadaki marka iş birliklerinin tüketici tutum ve davranışları üzerindeki etkisi: Nicel bir araştırma
Social media brand collaborations and their impact on consumer attitudes and behaviors: A quantitative research
- Tez No: 869640
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL DAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nöropazarlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöropazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez, sosyal medya üzerinde gerçekleştirilen marka iş birliklerinin tüketiciler üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla yapılan bir araştırmaya odaklanmaktadır. Tezin temel amacı, sosyal medya kullanıcılarının marka iş birliklerine yönelik tutumlarını anlamak, bu tutumların tüketici davranışları üzerindeki potansiyel etkilerini değerlendirmek ve markaların sosyal medyada iş birlikleri kurma stratejilerine ilişkindir. Araştırmanın ilk aşamasında, sosyal medya kullanıcılarının marka iş birlikleri içeriklerine yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla bir anket uygulanmıştır. Ankette, katılımcılara çeşitli marka iş birliği senaryoları sunularak, bu senaryolara verdikleri tepkiler değerlendirilmiştir. Araştırmanın bulguları, sosyal medya kullanıcılarının marka iş birlikleri konusundaki tutumlarının çeşitlilik gösterdiğini ortaya koymaktadır. Ankete katılanların bir kısmı marka iş birlikleri içeriklerini keyifli bulurken, diğer bir kısmı bu konuda kararsızdır. Güven oluşturma açısından incelenen bulgular, markaların tüketicilere güven verme konusunda daha fazla çaba sarf etmeleri gerektiğini göstermektedir. Araştırmanın hipotezleri, sosyal medya kullanıcılarının marka iş birlikleri hakkındaki görüşlerinin, tüketici davranışları üzerinde etkili olduğunu öne sürmekteydi. Bulgular, bu hipotezleri destekler nitelikte olup, iş birliklerinin tüketici davranışları üzerinde belirgin bir etkisi olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, bu tez, marka iş birliklerinin sosyal medya kullanıcıları üzerindeki etkilerini derinlemesine anlamak ve markalar için daha etkili sosyal medya stratejileri geliştirmek amacıyla yapılan bir araştırmaya dayanmaktadır. Tezin bulguları, iş dünyasına, pazarlamacılara ve araştırmacılara, sosyal medyada marka iş birliklerinin potansiyel avantajlarını ve zorluklarını daha iyi anlama konusunda değerli bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on an investigation into the effects of brand collaborations on consumers conducted on social media. The main objective of the thesis is to understand the attitudes of social media users towards brand collaborations, evaluate the potential impacts of these attitudes on consumer behavior, and gain insights into brands' strategies for establishing collaborations on social media. In the initial phase of the research, a survey was conducted to determine the attitudes of social media users towards brand collaboration content. The survey presented participants with various brand collaboration scenarios, and their reactions to these scenarios were assessed. The findings of the research reveal that attitudes of social media users towards brand collaborations vary. While some participants find brand collaboration content enjoyable, others remain undecided on this matter. Examining the findings related to trust-building, it becomes evident that brands need to put more effort into gaining trust from consumers. The hypotheses of the research suggested that the opinions of social media users about brand collaborations significantly influence consumer behavior. The results support these hypotheses, indicating a notable impact of collaborations on consumer behaviors. In conclusion, this thesis is based on a comprehensive exploration aiming to deepen the understanding of the effects of brand collaborations on social media users and to assist brands in developing more effective social media strategies. The findings of the thesis provide valuable contributions to the business sector, marketers, and researchers by offering insights into the potential advantages and challenges of brand collaborations on social media.