Mülteci öğrencilerin ülkemizde hayat ünitesinde yer alan kavramlara ilişkin algıları
Analysis of the concepts in the life unit in our country with the word association test
  1. Tez No: 869639
  2. Yazar: SAKİNE BARAŞ GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Hayat Bilgisi dersinde yer alan kavramlara ilişkin mülteci öğrencilerin algılarını incelemeyi amaçlayan bu çalışmada kelime ilişkilendirme testi kullanılmıştır. Mülteci öğrencilerin hayat bilgisi kazanımlarından hareketle anahtar kelime olarak belirlenen kavramlara ilişkin algıları, nitel araştırmaya bağlı olgu bilim deseniyle belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma grubu amaçlı örnekleme yöntemine bağlı ölçüt örnekleme olarak belirlenmiştir. 2021-2022 yılında Mardin İli Artuklu İlçesinde Atatürk, Ebulula, Elif Ana Mehmet Konuş ve Cumhuriyet İlkokullarının ikinci ve üçüncü sınıfında öğrenim görmekte olan 92 mülteci öğrenci araştırmanın çalışma grubunu oluşturmuştur. Çalışmanın verileri kelime ilişkilendirme testi ile elde edilmiş, anahtar kelimeler“Hayat Bilgisi”dersi“Ülkemizde Hayat”ünitesinde yer alan kazanımlardan hareketle oluşturulmuştur. Kazanımların incelenmesi sonucu belirlenen anahtar kelimeler; Türk Bayrağı, Türkiye, İstiklal Marşı, Atatürk, Milli Birlik ve Beraberlik, Göç ve Kültürel Mirastır. Elde edilen veriler içerik analizi ile değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre en fazla ilişkilendirme Türk Bayrağı anahtar kavramına yönelik yapılmıştır. Anahtar kavramlarla ilgili en sık ilişkilendirme Türk Bayrağı ile ilgili kırmızı ve yıldız, Türkiye ile ilgili güzel, İstiklal Marşı ile ilgili Mehmet Akif Ersoy, Atatürk ile ilgili bayram, Milli Birlik ve Beraberlik ile ilgili aile ve güçlü, göç ile ilgili Suriye ve kaybetmek, kültürel miras ile ilgili ise Suriye'dir. Ülkemizde hayat ünitesine ilişkin en fazla algılanan kavramın Türk bayrağı olduğu onu İstiklal Marşı ve sırasıyla Atatürk, Milli Birlik ve Beraberlik, göç anahtar kavramlarının takip ettiği görülmektedir. En az ilişki kurulan kavram ise kültürel mirastır.
Özet (Çeviri)
In this study, which aims to examine the perceptions of refugee students regarding the concepts included in the Life Science lesson, the word association test was used. Based on the life knowledge gains of refugee students, the perceptions of the concepts determined as key words were tried to be determined by the case science pattern based on qualitative research. The criteria related to the purposeful sampling method of the working group were determined as sampling. in 2021-2022, 92 refugee students studying in the second and third grades of Atatürk, Ebulula, Elif Ana Mehmet Çöşek and Cumhuriyet Primary Schools in Artuklu district of Mardin Province formed the study group of the research. The data of the study were obtained by word association test, and the keywords were created based on the achievements in the“Life in Our Country”unit of the“Knowledge of Life”course. The keywords determined as a result of the examination of the achievements are Turkish Flag, Turkey, National Anthem, Ataturk, National Unity and Togetherness, Migration and Cultural Heritage. The obtained data were evaluated by content analysis. According to the findings obtained, the most association was made towards the key concept of the Turkish Flag. The most common associations related to key concepts are red and star related to the Turkish Flag, beautiful related to Turkey, Mehmet Akif Ersoy related to the National Anthem, bayram related to Ataturk, family and strength related to National Unity and Togetherness, Syria related to migration and loss, and Syria related to cultural heritage. It seems that the most perceived concept of the unit of life in our country is the Turkish flag, followed by the National Anthem and the key concepts of Ataturk, National Unity and Togetherness, migration, respectively. The least related concept is cultural heritage.