Rektum kanserinin küratif tedavisi sonrası lokalnüks, uzak metastaz ve mortalite sonuçlarınınincelenmesi: üçüncü basamak tek merkez 220 hasta
Local after curative treatment of rectum cancerresults of recurrence, distant metastasis and mortalityinvestigation: third care single center 220 patients
  1. Tez No: 869727
  2. Yazar: MERTCAN TEKNECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS EMRE ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Rektum kanserleri hem erkek hem kadın cinsiyet olmak üzere toplumda yaygın görülen kanser tipi olarak bilinmektedir. Rektum kanserlerinde neoadjuvanradyoterapi ve kemoterapinin sağ kalım ve rekurrens oranlarına olumlu yönde etki ettiği bilinmektedir. Fakat bu tedaviye rağmen halen bir grup hastada sağ kalım ve rekurrens oranları istenilen seviyede değildir. Bu çalışmada bu hastalardaki prognostik faktörlerin ve cerrahi tedaviye ait faktörlerin sağ kalım ve rekurrens sonuçlarına etkisi karşılaştırılmıştır. Neoadjuvan tedavi almış hastalarda cerrahi tedaviye ait, demografik faktörler gibi değiştirilebilir veya değiştirilemez faktörlerin hastaların uzun dönem onkolojik sonuçlarına etkisi incelenip rekürrens ve sağ kalım hakkında yoruma gidilmeye çalışılmıştır. Neoadjuvan tedavi almış rektum kanserli hastalarda cerrahi tedaviye ait faktörler ve prognostik faktörlerin lokal nüks ve uzak organ metastazlarının oluşumuna etkisinin araştırılmıştır.Neoadjuvan tedavi almış rektum kanserli hastalarda rekurrens ve sağ kalıma etki eden faktörlerin tespit edilmesi sağlanıp bu hastaların yaşam sürelerinin arttırılmasının sağlanması amaçlanlanmaktadır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamız S.B.Ü. Kartal Dr Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde Ocak 2012– Aralık 2020 tarihleri arasında opere olan enoadjuvan tedavi almış rektum kanserli hastalar incelendi. Hastanemiz etik kurulundan 2023/514/260/2 Nolu etik kurul onayı alınarak çalışmaya retrospektif olarak başlandı. Çalışmaya rektum kanseri nedeniyle opere olmuş neoadjuvan tedavvi almış, erken dönemde exitus olmamş, tanı anında uzak metastazı olmayan 18-90 yaş arası erkek ve kadın hastalar dahil edilmiştir. Hastalarda prokgnostik faktörler mortalite, lokal rekürrens ve uzak metastaz olmak üzere 3 ayrı grupta incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Rectum cancer is known as a common type of cancer in society, both in men and women. It is known that neoadjuvant radiotherapy and chemotherapy have a positive effect on survival and recurrence rates in rectal cancers. However, despite this treatment, survival and recurrence rates are still not at the desired level in a group of patients. In this study, the effects of prognostic factors and surgical treatment factors on survival and recurrence outcomes in these patients were compared. In patients who received neoadjuvant treatment, the effect of changeable or unchangeable factors such as surgical treatment and demographic factors on the long-term oncological outcomes of the patients was examined and an attempt was made to comment on recurrence and survival. The effects of surgical treatment factors and prognostic factors on the formation of local recurrence and distant organ metastases in patients with rectal cancer who received neoadjuvant treatment were investigated. It is aimed to determine the factors affecting recurrence and survival in patients with rectum cancer who received neoadjuvant treatment and to increase the life expectancy of these patients. Material and Method: Our study was conducted by S.B.U. Patients with rectal cancer who were operated on between January 2012 and December 2020 at the General Surgery Clinic of Kartal Dr Lütfi Kırdar Training and Research Hospital and received enoadjuvant treatment were examined. From our hospital ethics committee 2023/514/260/2. The study was started retrospectively, with approval from ethics committee no. Male and female patients between the ages of 18 and 90 who were operated on for rectal cancer, received neoadjuvant treatment, did not exit in the early period, and did not have distant metastasis at the time of diagnosis were included in the study. Prognostic factors in patients were examined in 3 separate groups: mortality, local recurrence and distant metastasis.