Struggles for environmental justice in John Burnside's Living Nowhere, Christie Watson's Tiny Sunbirds Far Away, and Marcel Theroux's Far North
John Burnside'ın Living Nowhere, Christie Watson'ın Tiny Sunbirds Far Away ve Marcel Theroux'un Far North romanlarında çevresel adalet mücadeleleri
- Tez No: 869743
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tez, John Burnside'ın Living Nowhere (2003), Christie Watson'ın Tiny Sunbirds Far Away (2011) ve Marcel Theroux'nun Far North (2009) eserlerinde temsil edilen çevre adaleti mücadelelerini, özellikle sınıf, ırk ve toplumsal cinsiyet gibi iç içe geçmiş konulara odaklanarak inceler. Bu romanların önemi yalnızca çevresel olarak zarar görmüş ekolojileri tasvir etmelerinde değil, aynı zamanda bu ekolojileri sosyal ve ideolojik kirlilikle birleştirmelerinde ve böylece bu tezin“sosyotoksik ekolojiler”olarak adlandırdığı ekolojik ortamları yaratmalarında yatmaktadır. Dolayısıyla bu çalışma, çevre adaleti teorileri doğrultusunda, incelenen romanlarda tasvir edildiği şekliyle doğanın, iktidar ilişkileri ve baskıcı ideolojiler tarafından yıpratılan, adaletsiz“sosyotoksik”bir alan olduğunu iddia eder. Tezin ilk bölümü, çevre adaletinin genişleyen teorik kapsamını ele alarak sosyotoksik ekolojiler terimini ayrıntılı olarak açıklar. İkinci bölüm, Burnside'ın Living Nowhere eserini inceleyerek endüstriyel kapitalizm, kirli sanayi tesisleri ve sınıf ayrımcılığı arasındaki ilişkileri sorgular. Burnside, bu eserde, işçi sınıfının endüstriyel kirliliğe karşı mücadele ettiği, sağlık sorunlarına ve zihinsel çöküntüye yol açan sosyotoksik bir ekolojiyi tasvir eder. Üçüncü bölüm, Watson'ın Tiny Sunbirds Far Away eserini analiz ederek, petrol endüstrisinin neden olduğu ekolojik ve sosyal şiddete odaklanır. Watson, petrol kirliliği ve adaletsiz (neo)kolonyal ilişkilerin, Nijer Deltası topluluklarını çok uluslu şirketlere karşı şiddetli mücadeleye sürüklediği sosyotoksik ekolojiyi gözler önüne serer. Dördüncü bölüm, Theroux'nun Far North eserini irdeleyerek, iklim değişikliğinin harap ettiği post-apokaliptik bir dünyada eşitsizlikleri ve bireysel hayatta kalma mücadelesini mercek altına alır. Theroux, cinsiyet baskısı, kölelik ve radyoaktif kirliliğin birleşerek zehirli sosyal ve ekolojik çevre oluşturduğu distopik bir gelecek resmeder. Bütün olarak ele alındığında, her üç roman da çevre adaleti ve toplumsal eşitsizliğin ekolojik zorluklarla nasıl kesiştiğine dair düşündürücü içgörüler sunar ve sosyal eşitlik sağlanmadıkça çevre adaletinin de elde edilemeyeceğini gösterir.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the literary representations of environmental justice struggles in John Burnside's Living Nowhere (2004), Christie Watson's Tiny Sunbirds Far Away (2010), and Marcel Theroux's Far North (2009) by reflecting particularly on the entwined issues of class, race, and gender. The importance of these novels resides not only in their portrayal of environmentally damaged ecologies but also in their fusion of these ecologies with social and ideological toxicities, thereby creating what this dissertation terms“sociotoxic ecologies.”Hence, against the backdrop of environmental justice theories, this study claims that nature, as depicted in the selected novels, is a“sociotoxic”terrain, that is an unjust terrain of social contamination and ecological degradation, disrupted by even relations of power and oppressive ideologies. The first chapter of the dissertation delves into the theoretical framework of environmental justice, alongside an exploration of the concept of sociotoxic ecologies. The second chapter examines Burnside's Living Nowhere, questioning the interrelated and complex problems of industrial capitalism, contaminated workplaces, and class discrimination. Burnside depicts a sociotoxic ecology where working-class people struggle with industrial pollution that leads to health issues and mental devastation. The third chapter analyses Watson's Tiny Sunbirds Far Away, focusing on the ecological and social violence caused by the oil business. Watson illustrates a sociotoxic ecology where oil pollution and unjust (neo)colonial relations involve the Niger Delta communities in a fierce battle against multinational companies. The fourth chapter explores Theroux's Far North, scrutinising the inequalities and individual struggle for survival in a post-apocalyptic world ravaged by climate change. Theroux presents a dystopian future where gender oppression, slavery, and radioactive contamination have merged to create a toxic social and ecological landscape. Taken together, all three novels provide thought-provoking insights on how environmental justice and societal inequality intersect with ecological challenges and demonstrate that environmental justice is far from being achieved unless social equity is reached.