Mârifetullah: İman, delil ve sorumluluk ilişkisi (Mâtürîdî örneği)
Mārifatullah: The relationship between faith, evidence and responsibility (The case of al-Māturīdī)
  1. Tez No: 869744
  2. Yazar: MAHMUT BUYANKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Akıl-iman ilişkisi bağlamında Tanrı'nın varlığının bilinebilirliğiyle ilgili tartışmalar, felsefe ve din alanında önemli bir sorun alanı olagelmiştir. Duyuya konu olmayan Tanrı'nın varlığının bilgi konusu olup olmadığı, bilgiye konu ise ne tür bir bilgiyle ve nasıl bilineceği cevabı merak edilen sorulardan bazılarıdır. Tezimiz bu anlamda iki temel soruna odaklanmış olup bunlar aynı zamanda tezimizin iki ana bölümünü oluşturmaktadır. Birincisi Tanrı'nın varlığının bilgiye değil imana konu olduğunu ve dolayısıyla delile gerek olmadığını ifade eden fideist yaklaşımlar ve taklid veya ilham yoluyla iman eden kişilere karşı Mâtürîdî'nin din alanında delili gerekli gören evidentialist tutumunu ortaya koymaktır. İkincisi ise Tanrı'nın varlığının bilinmesinde, delilin gerekli ama yeterli olmadığını iddia eden görüşlere karşı Mâtürîdî'nin yaklaşımının daha rasyonel ve ahlaki olduğunu göstermektir. Mâtürîdî delilin sağladığı güven üzerinden imanı ve ona bağlı olarak ameli ahlaki bir tutum olarak hikmete uygun görmektedir.
Özet (Çeviri)
Discussions regarding the knowability of God's existence in the context of the relationship between reason and faith have been a significant area of concern in philosophy and religion. The questions raised include whether God's existence, which is not subject to the senses, can be known and, if so, what kind of knowledge it is and how it can be acquired. This thesis focuses on two main issues, which also form the two main parts of the thesis. The first objective is to demonstrate al-Māturīdī's evidentialist attitude, which demands evidence in the field of religion, in contrast to fideist approaches that assert God's existence is a matter of faith rather than knowledge, and therefore evidence is unnecessary, as well as those who believe through imitation or inspiration. The second objective is to establish that Māturīdī's approach is more rational and ethical than views that contend evidence is necessary but insufficient for knowing the existence of God. Māturīdī regards faith and action as a moral attitude aligned with wisdom, based on the confidence provided by evidence.