Necati Zekeriya ve Yeni Sokağın Çocukları Eserindeki kelime grupları
Necati Zekeriya and word groups in yeni sokağın çocukları
  1. Tez No: 869878
  2. Yazar: SEDEF SEZER ARAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN SABRİ ÇEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balkan Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Balkan Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Dil, toplumu bir arada tutan ve kendimizi ona ait hissetmemizi sağlayan en önemli unsurdur. Her dil, içinde bulunduğu ortamda kendi özelliklerini göstererek şekillenir. Kelimeler ve anlamları toplum içinde birbirimizle anlaşmamızı sağlar. Kelimeler tek başlarına anlamı ifade etmekte zorlandıklarında kelime grupları oluşturarak anlatımı güçlendirir ve anlamı zenginleştirirler. Bu gruplar dilin zenginliğini gösterir. Bu çalışmada Necati Zekeriya'nın“Yeni Sokağın Çocukları”adlı hikâye kitabında yer alan 25 hikâye incelenerek geniş bir coğrafyada yaşayan yazar ve şairlerimizin aynı dil zenginliğine sahip oldukları kanıtlanmaya çalışılmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır: Giriş, inceleme, sonuç ve kaynakça. Birinci bölümde şairin hayatı, eserleri, edebi kişiliği ve çocuk edebiyatına katkıları anlatılmıştır. İkinci bölümde farklı kaynaklardan elde edilen bilgilerle tanımlamalar yapılmış ve kitaptan örnekler sunulmuştur. Sonuç bölümünde ise analiz sonuçları sunulmuş ve kitapta yer alan kelime gruplarının sayısı ve sıklığı bir tablo ile ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Language is the most important element that holds society together and makes us feel that we belong to it. Each language is shaped by showing its own characteristics in the environment it is in. Words and their meanings enable us toreconcile with eachother in society.When words have difficulty in expressing the meaning on their own, they form groups of words and streng then the expression and enrich the meaning. These ord groups show the richness of the language.In this study, it has been tried to prove that our writers and poets living a broad have the same richness of language by analyzing 25 stories in Necati Zekeriya book“The New Street's Children's”. The study consists of four parts: Introduction, review, conclusion and bibliography. In the first part, the poet's life, works, literary personality and contributions to children's literature were explained. In the second part, definitionsare made with information obtained from different sources and examples from the book are presented. In the conclusion section, there sults of the analysis are presented and the number and frequency of word groups in the book are expressed in a table.