COVİD-19 döneminde belediyecilik hizmetlerinde yaşanan gelişmeler üzerine bir inceleme
A review on the developments in municipal services during the COVID-19 period
  1. Tez No: 869918
  2. Yazar: MEHMET ALİ GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma İktisadı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Covid-19 pandemisi, dünyada beklenmeyen büyük krizlere yol açan ciddi bir küresel problemdir. Covid-19 pandemisinin ortaya çıkardığı başta sağlık sorunları olmak üzere bütün yaşamsal sorunlar ile mücadelede devletler ve yerel yönetimler birincil sorumluluğu üzerine almışlardır. Dolayısıyla, Covid-19 döneminin yarattığı kısıtlamalar ve sorunlar ile mücadele için Türkiye'de de yerel yönetimlerin ve belediyelerin sorumlulukları artmıştır. Bu çalışma içerisinde Türkiye'deki çeşitli büyükşehir ve bazı ilçe belediyelerinden belediyecilik hizmetlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. İnceleme için büyükşehir ve ilçe belediyelerinin internet sayfalarındaki ilişkin açık erişebilir veriler yardımıyla elde edilen bilgiler kullanılmıştır. Çalışma nitel bir araştırma olarak tanımlanmakla birlikte, sunulan bilgiler genellenemez. Diğer yandan, çalışmanın bulguları yada sonuçları gelecek araştırma ve yayınlar için faydalı bilgiler verebilir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic is a serious global problem that causes unexpected major crises in the world. States and local governments have taken primary responsibility in combating all vital problems, especially health problems, caused by the Covid-19 pandemic. Therefore, the responsibilities of local governments and municipalities have increased in Turkey to combat the restrictions and problems created by the Covid-19 period. In this study, it is aimed to examine the municipal services of various metropolitan and some district municipalities in Turkey. For the analysis, information obtained through openly accessible data on the websites of metropolitan and district municipalities was used. Although the study is defined as a qualitative research, the information presented cannot be generalized. On the other hand, the findings or results of the study may provide useful information for future research and publications