Türk Borçlar Kanunu ve İcra İflas Kanunu çerçevesinde tahliye taahhütnamesi
Commitment to evolution within the framework of Turkish Law of Obligations and Executive Bankruptcy Law
  1. Tez No: 869941
  2. Yazar: ZARİF AYÇA UYKU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüz ekonomik koşullarında aynı semte, aynı mahallede hatta aynı apartmanda yeni imzalanan kira sözleşmelerinde yer alan kira bedelleri ile daha önceki tarihlerde imzalanan kira bedelleri arasında fahiş derece fark oluşmuştur. Bu nedenle kiraya verenler, kiracılarını kiralanandan tahliye etmek için hukuki yollar aramaya başlamıştır. Kiracıyı taşınmazdan tahliye etmek için başvurulan hukuki yollarından biri de tahliye taahhütnamesine dayalı tahliye davası veya icra takibidir. Tahliye taahhütnamesine dayalı olarak açılacak takip ve davalar, kiraya vereni tazminat yükümlülüğü yüklenmeden kira ilişkisini sona erdirme imkanı vermektedir. Bu nedenle kiraya verenler, tahliye taahhüdüne dayalı dava ve takiplere sıklıkla başvurmaktadır. Tahliye taahhütnamesi, kiracının kiraladığı taşınmazı belirli bir tarihte boşaltmayı yazılı olarak üstlendiği hukuki bir beyanı içeren belgedir. Tahliye taahhüdü çerçevesinde 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu ve 2004 sayılı İcra İflas Kanunu kiraya veren yararına kira sözleşmesinin sona erdirmesi yönünde çeşitli imkânlar ve haklar tanımaktadır. Tezimizde tahliye taahhüdünün tanımı, geçerlilik şartları, tahliye taahhüdüne dayalı olarak açılacak ilamsız takip ve tahliye davası, alınan tahliye kararı çerçevesinde tahliye işleminin gerçekleştirilmesi, tahliye kararına karşı başvurulacak kanun yolları, karşılaştırmalı hukukta tahliye taahhüdü TBK ve İİK çerçevesinde ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
In today's economic conditions, there has been an exorbitant difference between the rental prices in newly signed lease agreements for the same district, in the same neighborhood or even in the same apartment, and the rental fees signed on previous dates. For this reason, lessors have started to look for legal ways to evict their tenants from the leased property. One of the legal ways to evict the tenant from the property is an eviction lawsuit or enforcement proceeding based on an eviction undertaking. Proceedings and lawsuits to be filed based on an eviction undertaking allow the lessor to terminate the lease relationship without being obliged to compensate. For this reason, lessors frequently resort to lawsuits and proceedings based on eviction commitment. The eviction undertaking is a document containing a legal statement in which the tenant undertakes in writing to vacate the rented property on a certain date. Within the framework of the eviction commitment, the Turkish Code of Obligations No. 6098 and the Execution and Bankruptcy Law No. 2004 provide various opportunities and rights to terminate the lease agreement for the benefit of the lessor. In our thesis, the definition of the commitment to evacuate, its validity conditions, the pursuit and eviction case without a judgment to be filed based on the commitment to evacuate, the execution of the eviction within the framework of the evacuation decision, the legal remedies to be applied against the decision to evacuate, the commitment to evacuate in comparative law will be discussed within the framework of the TBK and the İİK.