Matematik öğretmenlerinin etkinlik metni ve uygulamalarına ilişkin değerlendirmeleri üzerine bir inceleme
An examination of evaluation on the activity script and application of mathematics teachers
- Tez No: 869942
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ÖZMANTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Eğitim uygulamalarını daha derinlemesine anlamak ve etkili bir şekilde iyileştirmek amacıyla geliştirilen değerlendirme çerçeveleri, detaylı ve sistemli bir şekilde değerlendirme yapma imkânı sunmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı değerlendirme çerçevesi kullanımının öğretmenlerin etkinlik metinleri ve uygulamalarına yönelik değerlendirmelerini nasıl şekillendirdiğini ortaya koymaktır. Nitel araştırma desenlerinden çoklu durum çalışması tercih edilerek araştırma sorularına yanıt aranmıştır. Araştırmanın katılımcıları amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilen dört matematik öğretmenidir. Etkinlik metinleri, bu etkinliklerin uygulamaları ve katılımcılarla gerçekleştirilen birebir görüşmeler, araştırmanın veri kaynaklarını oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde katılımcılardan, okuldaki süreçte sırası gelen kazanımına uygun olarak bir etkinlik metni seçmeleri veya tasarlamaları ve bunu sınıfta uygulamaları istenmiştir. Ayrıca bu etkinlik metninin uygulaması sırasında video kaydı yapmaları talep edilmiştir. Katılımcılarla yapılan birebir görüşmelerde bu etkinlik metinlerini ve uygulamalarını değerlendirmeleri istenmiştir. Daha sonra katılımcılar EDGA kullanımını da içeren dersler almışlar ve bu derslerin ardından etkinlik metni seçme/tasarlama, sınıfta uygulama ve değerlendirme süreçleri tekrarlanmıştır. Her öğretmen EDGA kullanımından önce ve sonra olmak üzere iki farklı etkinlik metni ve uygulamasını birebir görüşmeler sırasında değerlendirmiştir. Toplamda 16 birebir görüşmenin verileri analiz edilmiştir. Verilerin analizinde tümevarımsal ve tümdengelimsel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre değerlendirme çerçevesinin öğretmenlerin değerlendirmelerini nasıl şekillendirdiği katılımcılar arasında farklılık gösterse de bazı ortak noktalar bulunmaktadır. Sonuçlar bu benzerlikler ve farklılıklar üzerine odaklanmıştır. Ayrıca katılımcıların değerlendirme çerçevesi ile etkileşimlerini açıklayan altı tema belirlenmiştir. Bu temalar; Seçici Odaklılık, Kişiselleştirme, Konformist Üretim, Farkındalık Gelişimi, Analitik Yaklaşım Geliştirme ve EDGA Kullanımı Zorluk ve Sebepleri olarak tanımlanmıştır. Temalar değerlendirme çerçevesinin kullanımının öğretmenler arasında nasıl şekillendiğini açıklarken, bu kullanımın sonuçlarını da detaylandırmaktadır. İleri çalışmalar değerlendirme çerçevesinin öğretmenlerin değerlendirme süreçlerinde derinlik kazandırma potansiyelini araştırabilir.
Özet (Çeviri)
Evaluation frameworks developed to understand and effectively improve educational practices in a more profound manner provide the opportunity for detailed and systematic evaluation. The primary aim of this study is to reveal how the use of an evaluation framework shapes teachers' evaluations of activity scripts and implementations. A multiple case study design, one of the qualitative research methods, was chosen to address the research questions. The participants of the study are four mathematics teachers selected through purposeful sampling. The data sources of the study consist of activity scripts, the implementations of these activities, and one-on-one interviews conducted with the participants. Participants were asked to either select or design an activity script suitable for the learning objectives of a lesson to be taught in school and to implement it in the classroom. Additionally, they were requested to record videos during the implementation of these activity scripts. In one-on-one interviews with the participants, they were asked to evaluate these activity scripts and implementations. Subsequently, the participants received lessons involving the use of EDGA, and after these lessons, the processes of selecting/designing activity scripts, classroom implementation, and evaluation were repeated. Each teacher evaluated two different activity scripts and their implementations in one-on-one interviews, one before and one after the use of EDGA. In total, the data from 16 one-on-one interviews were analyzed. Inductive and deductive analysis methods were used to analyze the data. According to the research results, while the evaluation framework shaped teachers' evaluations differently among participants, there are some commonalities. The results focused on these similarities and differences. Additionally, six themes explaining the participants' interactions with the evaluation framework were identified. These themes are defined as Selective Focus, Personalization, Conformist Reproduction, Awareness Development, Analytical Approach Development, and Difficulties and Reasons for Using EDGA. These themes elucidate how the use of the evaluation framework is shaped among teachers and also detail the outcomes of this usage. Future studies can investigate the potential of the evaluation framework to add depth to teachers' evaluation processes.