John Bowles: A political comentator in the age of the French Wars
John Bowles: Fransız savaşçıları döneminde bir politik tefsirci
  1. Tez No: 86997
  2. Yazar: ESRA SAHTİYANCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. C. D. A. LEİGHTON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu tezin amacı, Fransız Devrim ve Napolyon savaşları sırasında siyasi broşürler yazan İngiliz siyaset yazan John Bowles'un eserlerini incelemektir. Çalışmanın giriş bölümü dönemin genel tarihi ışığında Bowles'un broşürlerini kronolojik olarak sunmaktadır. Sonraki iki bölüm, Bowles'un İngiliz siyasi düşüncesi içinde, tutucuların bir temsilcisi olarak yerini göstermeye çalışmaktadır. Bu da Bowles'un Fransız Devrimi ve onun getirdiği düşünceyi reddetmesi, ve sonuç olarakta Devrim öncesi statükoya dönmek dışında başka bir çözüm önermemesiyle belirtilmektedir. Dördüncü bölümün konusu John Bowles tarafindan bu görüşlerin, dini inanışlara nasıl uyarlandığını göstermektedir. Son bölüm de John Bowles'un bir siyasi düşünür olarak analizini içermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study examines the writings of John Bowles, an English political writer, active as a pamphleteer during the era of the French Revolutionary and Napoleonic Wars. After a general historical introduction (Chapter I), there is a chronological account of Bowles' writings, placing them in their historical context (Chapters IJ-IV). The first two of these chapters makes it clear that Bowles should be considered as a representative of an intransigent strand of English political thought, which wholly rejected the French Revolution and the thought which it reflected - and consequently rejected any settlement on terms other than a return to the pre-Revolutionary status quo. Chapter IV seeks to explain the extent to which this position was grounded in religious belief. The later part of the study attempts an analysis of Bowles as a political thinker.