Longitudinal non-targeted metabolomic profiling of urine samples for monitoring of kidney transplantation patients
Böbrek nakli hastalarının izlenmesi için idrar örneklerinin boylamsal hedeflenmemiş metabolomik profili
  1. Tez No: 870076
  2. Yazar: İHSAN YOZGAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SERTESER, PROF. DR. AHMET TARIK BAYKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Nefroloji, Biochemistry, Biotechnology, Nephrology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Transplantasyon sonrasındaki ilk yıl içinde böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesi, uzun vadeli greft sağkalımını tahmin etmek açısından önemlidir. Bu çalışma, erken greft kaybı riski taşıyan hasta gruplarında metabolit profillerini kullanarak erken uzun vadeli sonuçları öngörmek için sağlam ve doğru bir model geliştirmeyi amaçlamaktadır. Altmış bir böbrek transplantasyonu alıcısı, bir haftalık hastanede kalışı ve üç ve altı ayda yapılan takip değerlendirmelerini içeren bir yıl süresince kapsamlı bir izleme sürecine tabi tutuldu. Onikinci ay takip serum kreatinin seviyelerine göre: Grup 2'nin seviyeleri 1.5 mg/dl'nin üzerindeyken, Grup 1'in seviyeleri 1.5 mg/dl'nin altındaydı. Metabolitler kütle spektrometresi ile tespit edildi ve ilk olarak ön işlemden geçirildi. İki grup arasındaki önemli farklılıkları belirlemek için tek değişkenli ve çok değişkenli istatistiksel analizler kullanıldı. On dokuz metabolitin 1. haftada ve on yedi metabolitin 3. ayda önemli ölçüde farklılık gösterdiği bulundu (ayarlanmış p-değeri < 0.05, kalite kontrolü < 30, kat değişim > 1.1 veya kat değişim < 0.91, projeksiyondaki değişkenin önemi > 1). Ancak, 6. ayda önemli farklılıklar gözlemlenmedi. Bu özgün metabolitler genellikle lipid, yağ asidi ve amino asit kategorilerine aitti. On model, geriye doğru bir koşullu yaklaşım kullanılarak oluşturuldu ve en iyi performans, 1. haftada Grup 2 için model 5'te (AUC 0.900) ve 3. ayda model 3'te (AUC 0.924) görüldü. Sonuç olarak, erken aşamalarda geliştirilen modeller, böbrek transplantasyon hastalarının yönetiminde potansiyel faydalar sunabilir.
Özet (Çeviri)
Assessing kidney function within the first year after transplantation is crucial for predicting the long-term survival of the graft. This study aimed to create a robust and precise model using metabolite profiles to forecast early long-term outcomes in patient groups at high risk of early graft loss. A total of 61 kidney transplant recipients underwent comprehensive monitoring over a one-year follow-up period, including a one-week hospital stay and evaluations at three and six months. Based on their serum creatinine levels at the 12-month follow-up, Group 2 had levels exceeding 1.5 mg/dl, while Group 1 had levels below 1.5 mg/dl. Metabolites were identified using mass spectrometry and underwent initial preprocessing. Univariate and multivariate statistical analyses were conducted to identify significant differences between the two groups. Nineteen metabolites showed significant differences in the first week, and seventeen metabolites at the three-month mark (adjusted p-value < 0.05, quality control (QC) < 30, fold change (FC) > 1.1 or FC 1). However, no significant differences were observed at the six-month mark. These distinct metabolites primarily belonged to lipid, fatty acid, and amino acid categories. Ten models were developed using a backward conditional approach, with model 5 performing best for Group 2 at the first-week mark (AUC 0.900) and model 3 at the three-month mark (AUC 0.924). In summary, The findings highlight the advantages of early-stage models for enhancing the care of kidney transplant recipients, offering valuable predictive and management tools for long-term patient outcomes.