İntrauterin ve rektal misoprostol kullanımınınpostpartum kanama üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of intrauterine and rectal misoprostol on postpartum hemorrhage
- Tez No: 870075
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR KARAASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmada oksitosinin tek başına uygulanması, intrakaviter misoprostol uygulanması ve rektal misoprostol uygulanmasının postpartum kanamayı önlemedeki başarılarını karşılaştırmayı amaçladık. Yöntem: Randomize kontrollü tipte olan bu prospektif çalışmaya, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Obstetri Kliniği'nde 01.07.2023-01.01.2024 tarihleri arasında postpartum kanama açısından yüksek riskli olup sezaryen ile doğum planlanan 150 hasta dahil edilmiştir. Hastalar sadece oksitosin uygulananlar (Grup-1), oksitosinle beraber rektal misoprostol uygulananlar (Grup-2) ve oksitosinle beraber intrakaviter kornual misoprostol uygulananlar (Grup-3) olmak üzere üç gruba eşit sayıda randomize edildiler. Gruplar preoperatif, intraoperatif ve postoperatif demografik, laboratuar ve kanama özellikleri açısından kıyaslandılar. Bulgular: Gruplar arasında yaş; obstetrik öykü; preoperatif kan basınçları, hemoglobin ve hematokrit değerleri, lökosit sayıları ve intraoperatif ped sayıları bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to compare the success of oxytocin alone, intracavitary misoprostol and rectal misoprostol in preventing postpartum hemorrhage. Method: 150 patients who were at high risk for postpartum hemorrhage and scheduled for cesarean delivery between July 1, 2023 and January 1, 2024 at Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaşı Medical Center, Department of Obstetrics and Gynecology, Obstetrics Clinic were included in this prospective randomized controlled study. Patients were randomized equally into three groups: oxytocin only (Group-1), oxytocin plus rectal misoprostol (Group-2), and oxytocin plus intracavitary cornual misoprostol (Group-3). The groups were compared in terms of preoperative, intraoperative and postoperative demographic, laboratory and bleeding characteristics. Results: There was no statistically significant difference between the groups in terms of age; obstetric history; preoperative blood pressures, hemoglobin and hematocrit values, leukocyte counts and intraoperative pad counts (p>0.05).