Hakemi Use yerleşimi yontmataş endüstrisi
The knapped stone industry of Hakemi Use settlement
- Tez No: 870286
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KARTAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Öncesi Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışma Hakemi Use yerleşiminin Çanak Çömlekli Neolitik Dönem tabakalarından ele geçen yontmataş buluntuların tekno-tipolojik analizlerini sunmaktadır. Hakemi Use'den ele geçen toplamda 1024 adet yontmataş buluntu ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Hakemi Use yontmataş endüstrisi; yongalama ürünleri, aletler ve çekirdekler olmak üzere üç farklı endüstrisi öğesinden oluşmaktadır. İncelenen yontmataş buluntuların 665'inin hammaddesi obsidiyenken 359'unun hammaddesi çakmaktaşıdır. Obsidiyen ve çakmaktaşı buluntuların üretim teknolojileri birbirinden belirgin bir şekilde farklıdır. Obsidiyen taşımalık üretiminde baskı teknolojisi kullanılırken çakmaktaşı taşımalık üretiminde doğrudan vurma yöntemi kullanılmıştır. Hakemi Use yontmataş endüstrisi içerisinde dikey budanmış dilgi çekirdekleri ve dikey budanmış dilgi yongaları ile sıklıkla karşılaşılır. Bu çalışma kapsamında dikey budanmış dilgi çekirdekleri ve dikey budanmış dilgi yongalarının üretim aşamalarının tanımlanmasına yönelik deneysel çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen deneysel çalışmalar ile söz konusu ürünlerin üretim modelleri ortaya konmuştur. Aynı zamanda dikey budanmış dilgi çekirdekleri ve yongaları üzerinde kullanım izi analiz çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Mikroskop altında gerçekleştirilen kullanım izi analiz çalışmaları ile Hakemi Use dikey budanmış dilgi çekirdekleri ve yongalarının kullanım alanları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study represents the techno-typological analyses of the chipped stone finds from the Pottery Neolithic layers of the Hakemi Use. A total of 1024 chipped stones finds obtained from Hakemi Use were examined in detail. Hakemi Use chipped stone industry consists of three different industrial elements: flaking products, tools and cores. While the raw material of 665 of the chipped stone finds examined is obsidian, the raw material of 359 is flint. The production technologies of the obsidian and flint finds differ distinctively from each other. While pressure blade production technique was used in the production of obsidian blank, the direct percussion technique was used in the production of flint blank. Side-blow blade-cores and side-blow blade-flakes are frequently encountered in the Hakemi Use chipped stone industry. Within the scope of this study, experimental studies were carried out to define the production stages of side-blow blade-cores and side-blow blade-flakes. The production models of the side-blow blade-cores and side-blow blade-flakes were defined within the experimental studies carried out. At the same time, use-trace analyses were performed on the side-blow blade cores and side-blow blade-flakes. The functions of Hakemi Use side-blow blade-cores and side-blow blade-flake have been defined with use-trace analyses studies carried out under the microscope.