İstanbul'da eğitim gören uluslararası öğrencilerin uyum sorunları
Integration issues of international students who study in İstanbul
- Tez No: 870285
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ BOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Uluslararası İlişkiler, Education and Training, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih ve Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih ve Medeniyet Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Son yıllarda, uluslararası öğrenci hareketliliğinde dünya genelinde bir artış gözlenmektedir. Uluslararası alanda özellikle gelişmiş ülkeler kapılarını uluslararası öğrencilere açarak birden fazla amacı da gerçekleştirmektedir. Uluslararası eğitim aracılığıyla yeni bir ekonomik pazar oluşturan gelişmiş ülkeler bu yolla hem maddi gelir elde etmekte hem de uluslararası öğrencilerin sosyal, bilimsel ve kültürel alanlardaki katkılarını etkili biçimde kullanmaktadır. Kendi doğup büyüdüğü ülkeden başka bir ülkeye eğitim görmek amacıyla giden kişiler 'uluslararası öğrenci' olarak anılmaktadır. Farklı bir ülkede, farklı bir kültür ve çevrede eğitim gören uluslararası öğrenciler barınma, sosyalleşme, yemek kültürü, dil, akademik zorluklar ve ekonomik sıkıntılar gibi birçok problemle de karşı karşıya gelmektedir. Bu çalışmada İstanbul'da eğitim gören uluslararası öğrencilerin uyum sürecinde karşılaştıkları sorunlar üzerine incelemelerde bulunulmuştur. Araştırma, nicel bir araştırma olup, elde edilen veriler betimsel araştırma yöntemine göre yorumlanmıştır. İncelemelerde, uluslararası öğrencilerin Türkçe dili ile ilgili gündelik hayatta zorlanmadıkları, ancak akademik Türkçe'de zorluklar çektikleri, ekonomik olarak beslenme ve barınma ihtiyaçlarını karşılayabildikleri ancak sosyalleşme için yeterli düzeyde ekonomik gelirlerinin olmadığı, sosyo kültürel anlamda ciddi uyum sorunları yaşamadıkları, ancak kısmen de olsa Türkler arasında yabancı olduklarını hissettikleri gibi bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, an increase in international student mobility has been observed worldwide. In the international arena, especially developed countries open their doors to international students and realize more than one purpose. Developed countries, which create a new economic market through international education, both earn financial income and use the contributions of international students in social, scientific, and cultural fields effectively. People who go to another country to study in the country where they were born and raised are referred to as 'international students'. International students studying in a different country, in a different culture and environment, also face many problems such as housing, socialization, food culture, language, academic difficulties and economic difficulties. In this study, the problems faced by international students studying in Istanbul in the adaptation process were examined. The research is quantitative research, and the obtained data are interpreted according to the descriptive research method. In the studies, international students do not have difficulty in daily life related to the Turkish language, but they have difficulties in academic Turkish, they can meet their nutritional and housing needs economically but do not have sufficient economic income for socialization, serious socio-cultural adaptation problems Findings have been obtained that they did not live, but felt that they were foreigners among the Turks, partially.