Abdominal cerrahi planlanan hastalarda psikolojik sağlamlık ve cerrahi korkunun incelenmesi
Investigation of psychological resilience and fear of surgery in patients planned for abdominal surgery
- Tez No: 870334
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA BÜLBÜLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: Abdominal cerrahi karaciğer, mide bağırsak, böbrek, pankreas gibi organlara uygulanan cerrahi girişimleri kapsar. Bu araştırmada abdominal cerrahi planlanan hastalarda psikolojik sağlamlık düzeyi ve cerrahi korkunun incelenmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir araştırmadır. Bu araştırmanın verileri 26 Kasım 2023- 10 Ocak 2024 tarihleri arasında toplandı. Araştırmanın evrenini Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Abdominal Cerrahi geçirmesi planlanan, ameliyat öncesi dönemdeki hastalar oluşturmaktadır. Araştırma örneklemi güç analizi yapılarak 166 olarak hesaplanmıştır. Amaçlı örnekleme yöntemi kullanılarak, araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan ve çalışmayı kabul eden 196 hasta ile tamamlanmıştır. Araştırma kapsamında veri toplama araçları olarak, Hasta ve Ameliyat Bilgi Cerrahi Korku Ölçeği ve Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada elde edilen bulgulara göre hastaların cinsiyeti, medeni durumu, aile yapısı, gelir düzeyi, komorbid hastalık varlığı, ameliyat tipi, ameliyat deneyimleri, önceki hastane deneyimleri ve refakatçi bulundurma durumları kısa psikolojik sağlamlık puanlarının farklılaşmadığı tespit edildi. Ayrıca hastaların çalışma durumları ile kısa psikolojik sağlamlık puanları arasındaki farklılık incelendiğinde diğer meslek gruplarına kıyasla“memur”kategorisinde bulunanların lehine kısa psikolojik sağlamlık puanlarının farklılaştığı tespit edildi. Sonuç: Hastaların cerrahi korku puanı ile kısa psikolojik sağlamlık puanları arasında negatif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edildi. Ayrıca cerrahi korku puanlarının hastaların kısa psikolojik sağlamlık düzeyleri üzerinde güçlü düzeyde, negatif yönde, istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulundu.
Özet (Çeviri)
Background and Objective: Abdominal surgery includes surgical interventions on organs such as the liver, gastrointestinal tract, kidney and pancreas. This study aims to examine the psychological resilience level and surgical fear in patients scheduled for abdominal surgery. This research was conducted between November 26, 2023 and January 10, 2024. The population of the research consists of patients in the preoperative period who are planned to undergo Abdominal Surgery at Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital. The research sample was calculated as 166 by performing a power analysis. Using the purposeful sampling method, the study was completed with 196 patients who met the inclusion criteria and accepted the study. Methods: This study is a descriptive and cross-sectional research. The data for this study was collected between November 26, 2023 and January 10, 2024. Patient and Operation Information Form, Surgical Fear Scale and Brief Psychological Resilience Scale were used as data collection tools within the scope of the research. Findings: According to the findings obtained in the study, it was determined that the short psychological resilience scores of the patients did not differ according to their gender, marital status, family structure, income level, chronic disease status, surgery type, surgery experience, hospital experience, presence of a companion and comorbid disease status. In addition, when the difference between the patients' occupational variables and their short psychological resilience scores was examined, it was determined that the short psychological resilience scores differed in favor of those in the“civil servant”category compared to other occupational groups. Conclusion: A significant negative relationship was detected between surgical fear scores and patients' short psychological resilience scores. It was also found that surgical fear scores had a strong and negative impact on patients' short psychological resilience levels.