Özel gereksinimli çocuğa sahip ebeveynler ile normal gelişim gösteren çocuğa sahip ebeveynlerin sosyal destek algıları ile evlilik doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between social support perceptions and marital satisfaction of parents of children with special needs and parents of children with normal development
- Tez No: 870372
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAHRAMAN KIRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada zihinsel ve bedensel engeli bulunan çocuğa ve ebeveynlerin yaşamış olduğu sıkıntılarının daha iyi anlaşılmasına önem verilmiştir. Yapılan bu çalışmanın özel gereksinim ihtiyacı duyan çocuklara ve ebeveynlerine destek olacağı düşünülmüştür. Özel gereksinimli çocuk ve ebeveynlerinin anlaşılmasına yardımcı olacağı hedeflenmektedir. Bundan dolayı zihinsel engelli veya bedensel engelli çocuğa sahip olan anne babaların ve zihinsel engeli olan çocuğun mutlu bir hayat sürdürebilmesi açısından önemli görülmüştür. Evlilik doyumu,“kişinin kendi evlilik ilişkisindeki ihtiyaçlarını giderme düzeyine ilişkin düşünce”şeklinde ifade edilmektedir. Evlilik doyumu, fiziksel veya zihinsel engelli çocuğa sahip olan ebeveynler için önem arz etmektedir. Bu çalışmanın özel gereksinimli çocuğa sahip ebeveynler ile normal gelişim gösteren çocuğa sahip ebeveynlerin sosyal destek algıları ile evlilik doyumları arasındaki farkın incelenmesidir. Bu çalışmaya 163 kadın, 93 erkek katılım sağlamıştır. Araştırmanın örneklemi 118 normal gelişim gösteren çocuğun ebeveyni ile 138 özel gereksinimli çocuğun ebeveyni olmak üzere toplamda 256 kişiden oluşmaktadır. Özel gereksinimli çocuğu olanlarda 44 kişinin zihinsel, 48 kişinin fiziksel ve 46 kişinin ise otizm tanılı çocuğu vardır. Katılımcıların mesleklerine, gelir düzeylerine, çocuk sayılarına, evlilik sürelerine göre EDÖ (Evlilik Doyum Ölçeği) ve ÇBASDÖ (Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği) puanlarının istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar göstermediği belirlenirken cinsiyete, yaşa, eğitim durumuna, çocuğa ve çocuklarının tanısına göre ise anlamlı farklılıklar belirlenmiştir. Bununla birlikte EDÖ ve ÇBASDÖ puanları arasında anlamlı bir ilişki olmadığı belirlenmiştir. Bu çalışma, toplumun refahı için önemli olan aile ve evlilik kurumunu desteklemektedir. E Bu çalışma, zihinsel veya fiziksel engelli çocuğa sahip olan ebeveynlerin evlilik doyumlarına benzer çalışmalara yarar sağlamayı amaç edinmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, importance was given to better understanding the problems experienced by children with mental and physical disabilities and their parents. It is thought that this study will support children with special needs and their parents. It is aimed to help understand children with special needs and their parents. Therefore, it is considered important for parents who have children with mental disabilities or physical disabilities and children with mental disabilities to lead a happy life. Marital satisfaction is defined as“the opinion about the level of satisfaction of one's needs in one's marital relationship”. Marital satisfaction is important for parents with physical or mental children. The aim of this study is to examine the relationship between the perceptions of social support and marital satisfaction of parents of children with special needs and parents of children with normal development. 163 women and 93 men participated in this study. The sample of the study consisted of 118 parents of children with normal development and 138 parents of children with special needs, totaling 256 people. Among those with children with special needs, 44 had children with intellectual disabilities, 48 had children with physical disabilities and 46 had children diagnosed with autism. While it was determined that the participants MSS (Marital Satisfaction Scale) and MPSSS (Multidimensional Perceived Social Support Scale) scores did not show statistically significant differences according to their professions, income levels, number of children, and duration of marriage, there were significant differences according to gender, age, educational status, child and their children's diagnosis has been determined. However, it was determined that there was no significant relationship between MSS and MPSSS scores. This study supports the institution of family and marriage, which is important for the welfare of society. This study aims to benefit similar studies on marital satisfaction of parents with mentally or physically disabled children.