Şirket yöneticilerinin kurul kararı şeklinde kasten işlenen icrai suçlarda fazlalık oyun nedenselliği
In case of deliberate crimes committed in the form of the board decision of the company managers excess vote casuality
  1. Tez No: 870379
  2. Yazar: ÇAĞATAY DENİZ SAYGILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN SOYASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Türk ceza hukukunda suçun unsurları bağlamında kast ve taksir, manevi unsurlar olarak ele alınmış ve kusurlulukla bu şekilde ilintilenmiştir. Ceza hukukunu ilgilendiren her konuda disiplin fart etmeksizin ve istisna olmadan bu şekilde bir yaklaşım mevcuttur. Lakin ekonomi ceza hukukunda şirket yöneticileri bulundukları konum itibariyle zaten belli bir bilgi, birikim veya tecrübe seviyesinde oldukları için suç teşkil eden icrai ya da ihmali hareketleri belli bir bilgi seviyesi bazında ele alınmalı ve bazı yargı kararları da bu şekildedir. Ekonomi ceza hukuku çerçevesinde şirketi yönetme noktasında seçilen yöneticilerin kasten işlenen icrai suçlardaki artık oyunun nedenselliği şirket yöneticilerini sorumlu tutma noktasında ortaya konmalıdır. Verilen oyların objektif isnadiyet kriterlerini sağlayıp saplamadığına bakılacaktır. Daha sonra da suçun diğer unsurları kasten işlenen icrai suçlar kapsamında değinilecektir. Şirket yapısı gereği artık oylu bir durumun fizikken olması zorunlu olmadığı ya da şirket yapısı gereği fiili organlarında bu durum çerçevesinde ortaya çıkan kararın bir suç teşkil etmesi durumunda hem nedensellik hem de isnat noktasında ilk önce bu anlamdaki özel durumlar için gerekli bilgiler verildikten sonra artık oy anlamında teoriler anlamında nasıl sorumlu olacakları açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
In the context of the elements of the crime in Turkish criminal law, caste and taxi are considered as spiritual elements and are related to flaws in this way. There is such an approach without discipline and exception without discipline. However, in economic criminal law, the executives of the company in their location should be handled on a certain level of knowledge and some judicial decisions, which constitute a crime because they are at a level of knowledge, accumulation or experience, and some judicial decisions are in this way. Within the framework of Economy Criminal Law, the causality of the game in the deliberate executive crimes of the administrators chosen to manage the company should now be ordered to hold the company's executives responsible. It will be checked whether the votes given the objective attribute criteria are stabbed. Later, other elements of the crime will be discussed within the scope of deliberate executive crimes. Due to the structure of the company, it is no longer necessary to be physically in a vote of the company, or if the decision of the actual organs in accordance with the structure of the company constitutes a crime in the framework of this situation, both causality and attribute to the point of the first sense of the necessary information for the special cases now after the vote is now voting. It will be explained how they will be responsible in the sense of theories.