Üçgen ve dörtgenler temasında yürütülen eğitsel oyun destekli öğretimin başarı, kalıcılık ve duyuşsal özelliklere etkisinin incelenmesi
Examining the effect of educational game supported teaching on the theme of triangles and quadrilaterals on achievement, permanence and affective characteristics
  1. Tez No: 870380
  2. Yazar: EDA ARLI İNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada eğitsel oyun destekli matematik öğretiminin öğrencilerin başarısına, öğrenilenlerin kalıcılığa ve duyuşsal özelliklere etkisi incelenmiştir. Kontrol gruplu ön-son test yarı deneysel desenle yürütülen araştırmada amaçlı örnekleme yoluyla okul ve çalışma grupları belirlenmiştir. Bu gruplar içinden eğitsel oyunlarla matematik öğretiminin yapıldığı bir deney grubu ve ders kitabına dayalı öğretmen anlatımının yapıldığı iki kontrol grubu seçkisiz yolla belirlenmiştir. Çalışma kapsamını ortaokul 5. Sınıf matematik dersi öğretim programında yer alan“Üçgen ve Dörtgenler”alt öğrenme alanındaki dört kazanım oluşturmuştur. Araştırmada başarı testi ve matematiğe yönelik duyuşsal giriş özellikleri ölçeği kullanılarak nicel, görüşme ile nitel veriler toplanmıştır. Her bir grupta 30'ar öğrencinin yer aldığı çalışmada nicel araçlardan elde edilen veriler parametrik testlerle karşılaştırma ölçütlerini karşılamıştır. Deney ve kontrol grupları karne notları, başarı testi ve duyuşsal giriş özellikleri bakımından eşleştirilmiştir. Eğitsel oyunlarla matematik öğretiminin yapıldığı deney grubunun başarısının, ders kitabına ve öğretmen anlatıma dayalı etkinliklerin yapıldığı kontrol gruplarından anlamlı derecede iyi olduğu ortaya çıkmıştır. Yine deney grubundaki etkinliklerin kontrol 2 grubunda yapılan etkinliklere göre kalıcılığı sağlamada daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Deney grubunun duyuşsal giriş özelliklerinin kontrol grubu-2'ye göre daha iyi olduğu ortaya çıkmıştır. Deney grubundaki öğrencilerle yapılan görüşmelerin içerik analizi sonucunda eğitsel oyunlarla matematik öğretiminin daha kolay, anlamlı ve daha iyi öğrenmeye neden olduğu belirlenmiştir. Ayrıca öğrenciler etkinlikleri öğretici, güzel, eğlenceli bulduklarını ifade etmişlerdir. Bu etkinlikler sayesinde öğretmenin öğretme çabasını fark etmişler, öğretmeni nazik ve iyi huylu olarak tanımlamışlardır. Bu etkinliklerin öğrencileri heveslendirdiği, mutlu ettiği, matematiği sevdirdiğine ilişkin sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of educational game-supported mathematics teaching on students' success, permanence of what has been learned and affective characteristics were examined. In the research conducted with a pre-posttest experimental design with a control group, school and study groups were determined through purposeful sampling. Among these groups, an experimental group in which mathematics was taught with educational games and two control groups in which teacher lectures based on the textbook were randomly selected. The scope of the study consisted of four achievements in the sub-learning field of“Triangles and Quadrilaterals”in the secondary school 5th grade mathematics course curriculum. In the research, quantitative data were collected using the achievement test and the affective entry characteristics scale for mathematics, and qualitative data were collected through interviews. In the study involving 30 students in each group, the data obtained from quantitative tools met the comparison criteria with parametric tests. Experimental and control groups were matched in terms of report card grades, achievement test and affective input characteristics. It was revealed that the success of the experimental group, in which mathematics was taught with educational games, was significantly better than the control groups in which activities were taught based on the textbook and teacher explanation. Again, it was determined that the activities in the experimental group were more effective in ensuring permanence than the activities in the control 2 group. It was revealed that the affective input characteristics of the experimental group were better than the control group-2. As a result of the content analysis of the interviews with the students in the experimental group, it was determined that teaching mathematics with educational games was easier, more meaningful and resulted in better learning. In addition, students stated that they found the activities instructive, beautiful and entertaining. Thanks to these activities, they noticed the teacher's teaching effort and described the teacher as kind and good-natured. Results have been obtained that these activities motivate students, make them happy, and make them love mathematics. While students suggested that all lessons be this way, they mentioned the noise in the teaching process, the crowded classroom, and the problems caused by incompatible people in their groups.