Sinop yarımadası ve yakın çevresinin turizm coğrafyası
Geography of Sinop peninsula and its environment
- Tez No: 87043
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SOMUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 315
Özet
Araştırma alanı, Karadeniz Bölgesi'nin Orta Karadeniz Bölümünde yer almaktadır. Topografık yapısı sebebiyle, kara ulaşımı gelişmediğinden tarih boyunca, bölgenin en uzak noktalarından birini oluşturmuş, köşede kaldığı için de pek fazla gelişememiştir. Son yıllarda değişen turizm anlayışı, turistleri deniz turizminden alternatif turizm türlerine yöneltmiştir. Deniz turizminin yanında doğu yürüyüşleri yapmak, dağ, çiftlik, yayla, yat ve sağlık turizmi gibi etkinliklere katılmak, yeni turizm anlayışının hedefleri arasındadır. Böylece turist farklı aktivitelerde bulunmanın yanında farklı yerleri de ziyaret etmek istemektedir. Yeni turizm anlayışının son yıllarda ülkemizde de yaygınlaşması, turistleri yeni yerler arayışı içine sokmuştur. Böylece, deniz turizminin yaygın olduğu, Ege ve Akdeniz kıyılarına alternatif olarak Karadeniz, turizme kazandırılmıştır. Ilıman ve nemli iklimi ve buna bağlı olarak zenginleşen bitki örtüsü, jeolojik ve jeomorfolojik özellikleri ile Karadeniz Bölgesi alternatif turizm türlerinin hemen hepsinin uygulanabileceği bir alandır. Araştırma alanı da aynı doğal koşullara sahiptir. Alanın, Jeolojik yapısı, yeryüzü şekilleri ve iklimin ılımanlığı ile, geleneksel dokusu bozulmamış sosyal ve kültürel yaşantısı alternatif turizm türleri için eşi bulunmaz bir değerdir. Bu özelliğiyle büyük bir turizm potansiyeline sahiptir. Ayrıca turizm, A lanın ekonomik gelişiminde önemli bir rol oynayacaktır. Çünkü bu alanda tarım ve sanayi 243oldukça kısıtlıdır. Bu yüzden ülkemizin en çok göç veren yerlerinden biri de Araştırma alanıdır. Araştırma alanında turizmin geliştirilmesi sosyo - ekonomik yapı da büyük bir değişime sebep olacaktır. Göç duracak, kullanılmayan işgücü değerlendirilecek, kapalı ekonomi sona erecek ve ekonomi büyüme yaşanacaktır. Tüm bunların yanında turizmin çevreyi de korunması ancak planlı bir turizm gelişimi ile mümkündür. Bu yüzden ulusal, bölgesel ve yerel ölçekte turizm planları hazırlanmalı, bu planların ışığında turizm oluşturulmalıdır. Gerekli planlama ve altyapının oluşturulması ile tanıtımın yapılmasına da olanak sağlayacaktır. Turizmin gelişimi, yüzyıllardır gelişememiş olan yörenin sosyal ve ekonomik yaşantısında olumlu değişikliklere sebep olmanın yanında, çevrenin korunması ve tanıtımının yapılması açısından da oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
The research area is centered around the Mid Black Sea region. The rugged nature of this area together with its sparsely scattered settlements has meant that the area under study remains somewhat isolated, and largely underdeveloped. But help may be on hand in the form of foreign tourism. Tiring of the off overcrowded coastal resorts of the Aegean and the Mediterranean, foreign visitors are in ever increasing numbers now seeking quieter recreational pleasures in the form of mountain trekking, rock climbing and health spas. The Black Sea region with its cooler climate, magnificent vistas, mountain ranges and its largely undisturbed way of life is ideally suited to these needs. Indeed a steady growth in the influx of tourists should help to reverse the spiralling socio-economic decline witnessed in recent years. But a warning note must be sounded. For careful planning by both public and private sectors working had in hand is needed if tourism itself is not to destroy the very features it came to see. Development of tourism will cause a great change in the socio-economic structure. It shall stop migration, make use of idle labor force, end closed economy, and above all an economic expansion shall be experienced. Besides all these, tourism's protecting the environment is only possible through the development of a planned tourism. For this, tourism plans in national, regional and local scales should be prepared and under its light, necessary substructures should be organized both by the state and private sectors. The organization of necessary planning and substructure shall also make the introduction of the region possible. Development of tourism, besides causing positive changes in the socio economic life of the people in the research area that has remained underdeveloped for centuries is highly important from the stand point of the protection of the environment, and introduction of the area.