Türk televizyon dizilerinde dezavantajlı grupların temsili: Otizm ve Mucize Doktor örneği
Representation of disadvantaged groups in Turkish television series: Autism and the example of 'Mucize Doktor'
  1. Tez No: 870508
  2. Yazar: EMEL TURGUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR TINAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Engellilik, hayat boyu devam eden ve sosyal desteğe ihtiyaç duyulan bir durum olmasına rağmen toplumda bilinmezlik ve toplumsal dışlanma ile karşı karşıya kalmaktadır. Medyanın bu koşulları düzeltmek için büyük bir desteğe ihtiyaç duyduğu vurgulanmaktadır. Televizyon, günlük hayatımızda önemli bir rol oynamakta ve toplumun farklı kesimlerine ulaşma potansiyeli yüksektir. Ancak, bazı durumlarda dezavantajlı grupların doğru ve adil bir şekilde temsil edilmediği ve yanlış stereotiplerle sunulduğu görülmektedir. Bu bağlamda, engelli bireylerin doğru temsili için gerçekçilik, empati ve toplumsal farkındalık gereklidir. Televizyon dizileri, engelli bireylerin günlük yaşamlarını, deneyimlerini ve duygusal yolculuklarını doğru bir şekilde aktarmalıdır. Engellilik, sadece bir kusur veya engel olarak değil, engelli bireylerin hayatlarına etki eden bir faktör olarak ele alınmalıdır. Engelli bireylerin çeşitliliği ve farklı deneyimleri unutulmamalı, farklı engel türlerine sahip bireylerin hikayelerine de yer verilmelidir. Böylece, izleyicilere engelli bireylerin yaşamlarında karşılaştıkları zorluklar, başarılar ve günlük mücadeleler hakkında daha gerçekçi bir perspektif sunulabilir. Aynı zamanda, engelli bireylerin hayatlarında yer alan evrensel temalar vurgulanmalı ve kendi hikayelerini anlatabilmeleri için olanaklar sağlanmalıdır. Engelli bireylerin doğru temsili, toplumda engellilikle ilgili yanlış inançların, önyargıların ve ayrımcılığın azaltılmasına katkı sağlayabilir. Televizyon dizileri, geniş bir izleyici kitlesine ulaşma gücüne sahip olduğundan, bu platformlar üzerinden engelli bireylerin yaşadığı zorluklara dikkat çekmek ve toplumsal farkındalık yaratmak için büyük bir potansiyele sahiptir. Bu çalışmanın amacı, medyanın dezavantajlı grupların temsili ve toplumla ilişkisindeki önemine odaklanarak, engelli bireylerin doğru ve adil bir şekilde temsil edilmesini incelemektir. Bu çalışmanın sonucunda, medyanın dezavantajlı grupları doğru bir şekilde temsil etmesinin ve toplumla ilişkisindeki öneminin altını çizerek, daha kapsayıcı ve anlayışlı bir yaklaşımın teşvik edilmesini sağlamaktır. Engelli bireylerin yaşamlarındaki gerçek deneyimleri ve potansiyelleri vurgulamak, toplumdaki olumsuz engellilik algılarını azaltmaya ve farkındalığı artırmaya yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Although disability is a life-long condition that needs social support, it is faced with obscurity and social exclusion in society. It is emphasized that the media needs a great support to correct these conditions. Television plays an important role in our daily lives and has a high potential to reach different segments of society. However, in some cases, it is seen that disadvantaged groups are not represented correctly and fairly and are presented with wrong stereotypes. In this context, realism, empathy and social awareness are necessary for the correct representation of people with disabilities. Television series should accurately convey the daily lives, experiences and emotional journeys of people with disabilities. Disability should be considered not only as a defect or disability, but also as a factor affecting the lives of individuals with disabilities. The diversity and different experiences of disabled people should not be forgotten, and the stories of individuals with different types of disabilities should also be included. Thus, viewers can be presented with a more realistic perspective on the difficulties, achievements and daily struggles faced by people with disabilities in their lives. At the same time, universal themes in the lives of people with disabilities should be emphasized and opportunities should be provided for them to tell their own stories. Accurate representation of people with disabilities can contribute to reducing false beliefs, prejudices and discrimination about disability in society. Since television series have the power to reach a wide audience, they have a great potential to draw attention to the difficulties experienced by disabled people and to create social awareness through these platforms. The aim of this study is to examine the accurate and fair representation of people with disabilities by focusing on the importance of the media in the representation of disadvantaged groups and their relationship with society. As a result of this study is to ensure that a more inclusive and understanding approach is encouraged by underlining the importance of the media's accurate representation of disadvantaged groups and their relationship with society. Emphasizing the real experiences and potentials in the lives of people with disabilities can help reduce negative perceptions of disability in society and increase awareness.