Ankara ili Kahramankazan ilçesi geleneksel yemekleri üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research on traditional foods of Kahramankazan district of Ankara province
- Tez No: 870507
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH BADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Anadolu, bin yıllardır farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış, bu etkileşimler hem medeniyetleri birbirine yaklaştırmış hem de kendine özgü kültürel zenginliği beslemiştir. Bu tarihi ev sahipliği, Anadolu'nun merkezinde yer alan başkent ve sanayi merkezi Ankara'nın çevre illerden ve iç bölgelerden insan akışını tetiklemiş, böylece farklı kültürlerin kesişme noktası olan Kahramankazan ilçesi öne çıkmıştır. Bu bağlamda, bu çalışma Kahramankazan yöresine ait geleneksel ve unutulmaya yüz tutmuş 14 farklı yemeği inceleyerek, kültürel mirasın korunmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Araştırmada nitel yöntem benimsenmiş ve katılımcılardan Kahramankazan yöresine özgü geleneksel yemeklerle ilgili veriler toplanmıştır. Çalışmaya 22 gönüllü katılmış ve bu katılımcılar aracılığıyla Sübüre, Höşmerim, Corkalak, Katma Aşı, Öllüğün Körü, Çoban Pilavı, Göbü Yemeği, Kazan Kavurma, Kuzu Güveç, Öküz Helvası, Sızgıç, Katı Köme, Efelek Dolması ve Miyane gibi zengin ve özgün yemekleri hakkında detaylı bilgi toplanmıştır. Araştırma sırasında bazı yemeklerin tanımlanmasında zorluklar yaşanmıştır; Öllüğün Körü ve Çoban Pilavı gibi bazı yemekler için sadece birer katılımcı bulunabilmiştir. Bu da bu yemeklerin kültürel dokuda giderek unutulmaya yüz tuttuğuna işaret edebilir. Sonuç olarak, bu çalışma Kahramankazan yöresinin kültürel zenginliğine ışık tutarak, yerel yemek geleneğinin sürdürülmesi ve gelecek nesillere aktarılması için bir adım olarak görülmelidir.
Özet (Çeviri)
Anatolia has hosted numerous civilizations for millennia, fostering interactions that have not only brought civilizations closer but have also enriched its own unique cultural diversity. This historical hospitality has propelled Ankara, a capital city and industrial hub at the heart of Anatolia, to attract populations from surrounding regions and inner areas, making the Kahramankazan district a focal point of diverse cultures intersecting. In this context, this study aims to contribute to the preservation of cultural heritage by examining 14 traditional and nearly forgotten dishes specific to the Kahramankazan region. Employing a qualitative approach, data regarding the traditional dishes of Kahramankazan were gathered through a semi-structured form completed by participants. A total of 22 volunteers participated in the study, providing descriptions of distinctive and authentic dishes such as Sübüre, Höşmerim, Corkalak, Katma Aşı, Öllüğün Körü, Çoban Pilavı, Göbü Yemeği, Kazan Kavurma, Kuzu Güveç, Öküz Helvası, Sızgıç, Katı Köme, Efelek Dolması, and Miyane. The research encountered challenges in identifying certain dishes; for instance, only one participant was found for dishes like Öllüğün Körü and Çoban Pilavı. This suggests a gradual decline of these dishes within the cultural fabric, highlighting the risk of their fading into oblivion. Consequently, this study should be regarded as a step toward shedding light on the cultural richness of the Kahramankazan region, aiming to sustain the local culinary tradition and transmit it to future generations.