Şizofreni tanılı hastalarda antipsikotik tedavi ile serum bilirubin düzeylerinin psikopatoloji ve bilişsel yetiler üzerine etkisi
The effect of serum bilirubin levels with antipsychotic treatment on psychopathology and cognitive abilities in patients diagnosed with schizophrenia
  1. Tez No: 870551
  2. Yazar: KADRİYE NUR ÇAKMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ERKIRAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ EKİM ÇEVİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
AMAÇ: Şizofreni hastalarında serum bilirubin düzeylerinin hastalığın akut alevlenme dönemi, hastalık şiddeti ve hastalardaki bilişsel fonksiyonlar üzerindeki etkisinin araştırılması ve hastalık seyrinde önemli bir biyolojik belirteç olabileceğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi psikiyatri kliniklerinden takipli 72 şizofreni tanılı hasta ve 45 sağlıklı gönüllü alınmıştır. Sosyodemografik ve klinik veri formu tüm katılımcılarla doldurulmuştur. Hastalara akut alevlenme döneminde Kısa Psikiyatrik Değerlendirme Ölçeği (KPDÖ), Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS), Klinik Global İzlenim Ölçeği (CGI) ölçekleri uygulanarak değerlendirilmiş ve serum bilirubin düzeylerine bakılmıştır. Remisyon döneminde de hastalara KPDÖ, PANSS, CGI ölçekleri değerlendirilmek üzere tekrar uygulanmış serum bilirubin düzeyleri ölçülmüş ve ayrıca Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği (MOCA) uygulanmıştır. Sağlıklı gönüllü grubuna da MOCA ölçeği uygulanmış serum bilirubin düzeylerine bakılmıştır. BULGULAR: Hasta ve kontrol grubu yaş ve cinsiyet açısından homojen dağılım göstermektedir.
Özet (Çeviri)
AIM: It was aimed to investigate the effect of serum bilirubin levels on the acute exacerbation period, disease severity and cognitive functions in patients with schizophrenia, and to assess whether it could be a significant biological marker in the course of the disease. METHODS: Our study included 72 patients diagnosed with schizophrenia who were under follow-up at the Psychiatry Clinics of Istanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Mental Health and Neurological Diseases Training and Research Hospital, as well as 45 healthy volunteers. A sociodemographic and clinical data form was completed by all participants. During the acute exacerbation period, patients were assessed using the Brief Psychiatric Rating Scale (BPRS), Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS) and Clinical Global Impression Scale (CGI), and their serum bilirubin levels were examined. In the remission period, the BPRS, PANSS and CGI scales were re-administered, and serum bilirubin levels were re-evaluated. Additionally, the Montreal Cognitive Assessment Scale (MOCA) was applied. The MOCA scale was also administered to the healthy volunteer group, and their serum bilirubin levels were examined. RESULTS: The patient and control groups exhibit homogeneous distribution in terms of age and gender.