Evre 4 Kolorektal Kanser tanılı olgularda Prognostik Nutrisyonel İndeksin (PNI) prognoz tahminindeki yeri
The role of Prognostic Nutritional Index (PNI) in prognosis prediction in cases diagnosed with Stage-IV Colorectal Cancer
  1. Tez No: 870552
  2. Yazar: ELİF YILDIZ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT TATLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Sistemik inflamasyon ve nutrisyonun kanser prognozu ile yakından ilişkili olduğu bilinmektedir. Prognostik nutrisyonel indeksin (PNI), gastrointestinal sistemin birçok kanseri türü için prognostik değeri olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada tanı anı Evre-IV kolorektal kanser hastalarında PNI'nın prognostik değerini değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmamıza 01/01/2014 ile 30/08/2022 tarihleri arasında, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji kliniğinde doku biyopsisi ile kolorektal kanser tanısı alan, TNM evrelemesine göre tanı anında Evre-IV hastalığa sahip olan , takip ve tedavi süreci Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji kliniğinde gerçekleştirilmiş olan 18 yaş üstü toplam 82 hasta dahil edilmiştir. Hasta dosyaları retrospektif olarak taranmıştır. PNI'nin genel sağkalım(OS) için optimum değerini belirlemek amacı ile ROC analizi kullanıldı. Prognostik özelliklere sahip değişkenlerin bağımsız prognostik faktörler olup olmadığını test etmek amacıyla tek değişkenli analizde Cox regresyon modeli kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya toplam 82 hasta katıldı. Bunların %69.5'i erkek , %30.5'i kadındı. Yaş ortalaması 59.6 olarak saptandı. Lokasyon olarak sırasıyla sağ kolon, sol kolon ve rektumda bulunan tümörler %34.1, %42 ve %23.2oranında saptanmıştır. Tümörlerin %86.6'sının adenokarsinom histolojik tipine, %13.4'ünün ise müsinöz histolojik tipine ait olduğu gözlendi. En sık metastaz olan solid organ %85.4 oranla karaciğer olarak saptandı. ROC kesme eğrisine göre PNI kesme değeri 45.25 belirlendi. PNI yüksek(>45.25) grupta genel sağkalım 35,5 ay, PNI düşük(45.25) grupta 15 ay, PNI düşük(
Özet (Çeviri)
Objective: It is known that systemic inflammation and nutrition are closely related to cancer prognosis. The prognostic nutritional index (PNI) has been shown to be prognostic value for many types of cancer of the gastrointestinal system. In this study, we aimed to evaluate the prognostic value of PNI in Stage-IV colorectal cancer patients at the time of diagnosis. Methods: Our study included patients who were diagnosed with colorectal cancer by tissue biopsy at the Akdeniz University Faculty of Medicine Oncology clinic between 01/01/2014 and 30/08/2022, and who had Stage IV disease at the time of diagnosis according to TNM staging, and whose follow-up and treatment process was carried out in Akdeniz University Faculty of Medicine Oncology Clinic. A total of 82 patients over the age of 18 were included in the study conducted in the clinic. Patient files were scanned retrospectively. Receiver operating characteristic (ROC) analysis was used for PNI's optimum cut-off value for overall survival (OS). The Cox regression model was used in the single-variable analysis in order to test whether or not variables with prognostic properties were independent prognostic factors. Results: A total of 82 patients participated in the study. 69.5% of them were men and 30.5% were women. The average age was found to be 59.6. Tumors located in the right colon, left colon and rectum were detected in 34.1%, 42% and 23.2%, respectively. It was observed that 86.6% of the tumors belonged to the adenocarcinoma histological type and 13.4% belonged to the mucinous histological type. The most common solid organ with metastasis was the liver with a rate of 85.4%. According to the ROC cut-off curve, the PNI cut-off value was determined as 45.25. The median survival value was found to be 35.5 months in the PNI high (>45.25) group and 18 months in the low PNI (45.25) group and 9 months in the low PNI (