Smart healthcare system powered by artificial intelligence dominating in medical field
Tıbbi alanda hareket eden yapay zekadan güçlenen akıllı sağlık sistemi
- Tez No: 870648
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYÇA KURNAZ TÜRKBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüzde yapay zeka, son birkaç on yıldan beri sürekli büyüyen popüler bir bilim alanından biridir. Büyük, veri üzerinde kontrol ile birlikte hiyerarşik modelleme, tıp alanına hakim olan ve müdahale eden ilerleme ve bilgisayarlı sistemler nedeniyle mümkündür. Kendi kendini izleme, veri talep etme olanağına sahip olması, yapay zekanın (AI) yerine getirdiği bir zorunluluktur. Bu özellik, yapay zekanın yüksek potansiyele sahip tıp alanında kullanılmasına olanak sağlar. Yapay zeka, uygun tesislerle kompresyonda iyileşme ile hastaya rehberlik etmeyi destekler. Yapay zekaya dayalı yeni girişimler için ortaklıklar ve teşvik şiddetle tavsiye edilir. Şu anda, daha güvenilir bir teknik olduğu için hastalık tespiti, teşhisi ve yönetimi için makine öğrenimine daha fazla vurgu yapılmaktadır. ML algoritmaları bunun için en iyisini kanıtlamıştır. Düşünce, derin öğrenme, adaptasyon, katılım ve duyusal anlayış gibi insan zekası, yapay zekadaki hesaplama teknolojilerinin yardımıyla mekanizmaları taklit etmek için kullanılabilir. Bu makale, AI tabanlı akıllı sağlık sistemi üzerine odaklanmıştır. Uygulamaların tartışılmasıyla birlikte blok diyagramın genel yönü tartışıldı.
Özet (Çeviri)
Now a days, an artificial intelligence is one of the popular a scientific field continuously growing since last few decades. Hierarchical modeling along with control on big, data is possible due to the advancement and the computerized systems which dominate and interferes in the medical field. Self-monitoring having data claim facility is the necessity which is fulfilled by the artificial intelligence (AI). This feature allows to use of AI in the medical field with high potential. Artificial intelligence supports to guide the patient with improvement in compression with viable facilities. Partnerships and encouragement to new startups based on AI are highly recommended. Currently, more stress is given on machine learning for disease detection, diagnosis and management as it is more reliable technique.ML algorithms have proven themselves best for this. Human intelligence like thought, deep learning, adaptation, engagement, and sensory understanding can be used to emulate mechanisms with the help of computational technologies in AI. This paper was focused on the AI based smart health care system. We were discussed the general aspect of the block diagram along with a discussion of the applications.