Anında dentin örtüleme işlemi ve diş yüzeyi temizleme yöntemlerinin universal rezin simanların mikroçekme bağ dayanıklılığına etkisi
The effect of immediate dentin sealing and tooth surface cleaning methods on the microtensile bond strength of universal resin cements
  1. Tez No: 870666
  2. Yazar: OĞULCAN YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE DÜNDAR ÇÖMLEKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Geçici simanların diş yüzeyinden temizlenmesi, kalıcı simantasyonun başarısını etkileyebilmektedir. Adeziv rezin simanların bağlanma dayanımlarını arttıran bir yöntem olan anında dentin örtüleme (IDS) diş preparasyonundan hemen sonra dentin yüzeylerine adeziv ajanın uygulanmasıyla gerçekleşir, geçici siman artıklarının çıkarılmasını kolaylaştırır. Temizleme işlemi için mekanik ve kimyasal yöntemler kullanılabilir. Bu nedenle IDS uygulaması ve farklı temizleme yöntemlerinin mikro çekme bağ dayanımlarının etkisinin karşılaştırılması düşünülmüştür. Çalışmada 30 adet çürüksüz, restorasyonsuz çekilmiş insan 3.molar dişleri kullanıldı. Dişlerin okluzal 1/3'lük bölümleri düz olacak şekilde mine tabakaları kaldırıldı. Okluzal yüzeyler zımpara kağıtları ile su soğutması altında pürüssüzleştirildi. 15 adet dişe yüksek viskoziteli bir bonding ajanı ( Clearfil SE Bond, Kuraray Noritake Dental Inc., Japonya) ile anında dentin örtüleme (IDS) uygulanırken (çalışma grubu) diğer 15 dişe herhangi bir işlem yapılmadı (kontrol grubu). Kalıcı restorasyon için 18x18x8 boyutlarında dikdörtgen prizmalar tasarlandı (Bego Camcreate, Bego, Almanya), 3 boyutlu baskı aygıtı ile (Bego Varseo XS, Bego, Almanya) seramik dolgulu hibrit rezinden (Bego Varseosmile Crown Plus) 30 adet örnek üretildi. Etil alkol (%99) ile ultrasonik banyo yapıldıktan sonra restorasyonların polimerizasyonu, kürleme cihazında (Bego Otoflash, Bego, Almanya) 4500 atım ışık ile tamamlandı. Otopolimerizan akrilden (Temdent Classic, Schütz Dental GmbH, Rosbach, Almanya) elde edilen küpler (20x20 mm), çalışma ve kontrol grubundaki tüm dişlere öjenol içermeyen bir geçici siman (Cavex Temporary Cement, Cavex B.V, Hollanda) ile simante edildi bir hafta oda sıcaklığındaki distile suda bekletildi. Ardından küpler diş yüzeylerinden dikey kuvvet uygulanarak ayrıldı. IDS(+)(n=15; n=3)ve IDS(-)(n=15; n=3) grupları için bir periodontal temizlik aleti kullanılarak yüzeydeki geçici siman uzaklaştırıldı ve temizlik protokolleri (pomza, pomza+marsilya sabunu, EDTA, kumlama ve LAZER) uygulandı. 3D baskı rezin bloklar bir universal rezin siman (Bifix QM, Voco, Almanya) ile simante edilerek her yüzeyden 40'ar sn LED ışık uygulandı. Simantasyondan sonra yaşlandırma işlemi ( termosiklus aygıtı, 5°C-55°C ; 5000 döngü) gerçekleştirildi. Tüm dişlerden mikrobarlar (1.2x1.2x8 mm, n=10) elde edildi (Isomet 1000, Buehler, Lake Bluff IL, ABD). Mikroçekme testleri (Moddental Microtensile Tester, Esetron, Ankara) uygulandı. Elde edilen verilere istatistiksel analiz uygulandı (SPSS 20.0, =0.05, Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk, Levene Testi, Tek Yönlü ANOVA, Bonferroni, Kruskal Wallis). Her grubu temsil eden örneklere fraktografik analiz (SEM- Evo MA10, Carl Zeiss AG., Oberkochen, Almanya 250x, 1000x, 2500x, 5000x) uygulandı.
Özet (Çeviri)
Removal of temporary cements from the tooth surface can affect the success of permanent cementation. Immediate Dentin Sealing (IDS), a method of increasing the bond strength of resin cements, is performed by applying the adhesive to the dentin surfaces immediately after tooth preparation, thus facilitating the removal of temporary cement residues. Mechanical and chemical methods can be used for cleaning. Therefore, it was considered to compare the effects of IDS application and different cleaning methods on microtensile bond strengths. The study used 30 caries-free, unrestored, extracted human third molars. The enamel layers were removed so that the occlusal 1/3 of the teeth were flat. The occlusal surfaces were smoothened with sandpaper under water cooling. Fifteen teeth received immediate dentin sealing (IDS) with a high-viscosity bonding agent (Clearfil SE Bond, Kuraray Noritake Dental Inc., Japan) (study group), while the other 15 teeth received no treatment (control group). For the permanent restorations, 18x18x8 rectangular prisms were designed (Bego Camcreate, Bego, Germany) and 30 samples of ceramic-filled hybrid resin (Bego Varseosmile Crown Plus) were fabricated using a 3D printing device (Bego Varseo XS, Bego, Germany). After an ultrasonic bath with ethyl alcohol (99%), polymerisation of the restorations was completed with 4500 light pulses in a curing unit (Bego Otoflash, Bego, Germany). Cubes (20x20 mm) obtained from autopolymerising acrylic (Temdent Classic, Schütz Dental GmbH, Rosbach, Germany) were cemented to all teeth in the study and control groups with a eugenol-free temporary cement (Cavex Temporary Cement, Cavex B.V., Netherlands) and kept in distilled water at room temperature for one week. The cubes were then separated from the tooth surfaces by applying vertical force. In the IDS(+) (n=15; n=3) and IDS(-) (n=15; n=3) groups, the temporary cement was removed from the surface with a periodontal cleaning instrument and cleaning protocols (pumice, pumice+marsilicic soap, EDTA, sandblasting and LASER) were applied. 3D printed resin blocks were cemented with universal resin cement (Bifix QM, Voco, Germany) and LED light was applied to each surface for 40 seconds. After cementation, aging was performed (thermocycler, 5°C-55°C; 5000 cycles). Microbars (1.2x1.2x8 mm, n=10) were obtained from all teeth (Isomet 1000, Buehler, Lake Bluff IL, USA). Microtensile tests were performed (Moddental Microtensile Tester, Esetron, Ankara). The obtained data were statistically analysed (SPSS 20.0, =0.05, Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk, Levene's test, one-way ANOVA, Bonferroni, Kruskal Wallis). Fractographic analysis (SEM- Evo MA10, Carl Zeiss AG., Oberkochen, Germany 250x, 1000x, 2500x, 5000x) was performed on samples representing each group.