Covid-19 pandemisinde değişen çalışma koşullarının gözetim pratiklerinde yarattığı etki: Bilişim sektörü örneği
The impact of changing working conditions on surveillance practices in the covid-19 pandemic: The case of the it sector
  1. Tez No: 870841
  2. Yazar: DUYGU KIRIKÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma COVİD-19 pandemisinde değişen çalışma koşullarının gözetim pratiklerinde yarattığı etki hakkındadır. Araştırmanın verileri bilişim sektöründe istihdam edilen ve COVİD-19 pandemi döneminde evden çalışma deneyimine sahip olan 30 kişi ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak elde edilmiştir. Araştırma bilişim sektörü çalışanlarının evden çalışmaya bağlı olarak deneyimlediği gözetim pratiklerinde nasıl değişikliklerin meydana geldiğini ortaya koymak ve bu değişikleri üreten mekanizmaların neler olduğunu saptamayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda pandemi döneminde gözetim pratiklerinde görülen farklılaşmalar merkeze alınmış ve bu farklılıklar temelinde gözetimin değişen doğası keşfedilmek istenmiştir. Bilişim sektörü çalışanlarının pandemi boyunca hangi gözetim pratikleri ile denetlendiklerine; bu denetimlerin bireyler üzerinde nasıl bir etki yarattığına ve çalışanların kendilerinden beklenenlere odaklanılarak değişim yaratan nedensel süreçlerin gösterilmesi hedeflenmiştir. Araştırma verilerinin analizi ile gözetimi yoğunlaştıran dört temel mekanizma keşfedilmiştir. Bunlar değişen çalışma koşulları, dijital gözetim araçları, öz gözetim ve çelişik gözetim konumudur. Araştırmanın sonuçları katılımcıların evden çalışma sürecinde daha yoğun gözetlendikleri ortaya konmuştur. Pandemiyle birlikte elektronik panoptikon, çalışanların tüm çalışma süreçlerini etkisi altına almıştır. Panoptikonun günümüz gözetim çalışmalarında hala önemini koruduğu görülmüştür. Anahtar Sözcükler COVİD-19 Pandemisi, Evden Çalışma, Gözetim, Panoptikon
Özet (Çeviri)
This research is about the impact of changing working conditions on surveillance practices during the COVID-19 pandemic. The data of the research was obtained through semi-structured interviews with 30 people employed in the IT sector who had experience of working from home during the COVID-19 pandemic. The research aims to reveal how changes have occurred in the surveillance practices experienced by IT sector employees due to working from home and to determine the mechanisms that produce these changes. In line with this purpose, the differentiations seen in surveillance practices during the pandemic period were centered and the changing nature of surveillance was sought to be explored on the basis of these differences. It is aimed to show the causal processes that create change by focusing on the surveillance practices through which IT sector employees were supervised during the pandemic; what kind of impact these controls had on individuals and what was expected of them. Through the analysis of the research data, four main mechanisms that intensify surveillance were discovered. These are changing working conditions, digital surveillance tools, self-surveillance and contradictory surveillance position. The results of the research revealed that the participants were more intensely surveilled during the process of working from home. With the pandemic, the electronic panopticon has influenced all working processes of employees. It has been observed that the panopticon still maintains its importance in today's surveillance studies. Keywords The COVID-19 Pandemic, Remote Working, Surveillance, Panopticon