The concept of border from critical geopolitical perspective: An analysis of US-Mexico border during Donald Trump period
Eleştirel jeopolitik perspektifinden sınır kavramı: Donald Trump döneminde ABD-Meksika sınırının bir analizi
  1. Tez No: 870842
  2. Yazar: SEMANUR OĞUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÖMÜR ATMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Dünya, farklı coğrafi alanlara ayrılırken kimi bölgeler coğrafi konumun ötesinde sembolik anlamlar kazanmıştır. Bu anlamlar, belirli güç ilişkilerinin ve bilgi-iktidar ilişkisinin yansımasıdır. Küreselleşme ile birlikte gelen ve 11 Eylül ve COVID-19 pandemisi ile çöken 'sınırsız dünya' söyleminin aksine, sınır ve sınır duvarları özellikle son yıllarda fiziki olguların ötesinde politikleştirilen, araçsallaştırılan ve kurumsallaştıran özneler olarak çok yönlü analizi gerektiren bir çalışma alanı haline gelmiştir. Bu tez çalışmasında, sınırın (duvarın) tarihsel süreç içinde nasıl jeopolitik bir alan haline geldiği, daha sonra ise, güç ilişkileri ve söylem yoluyla politikleşmesi jeopolitik çerçeve kapsamında değerlendirilecektir. Bu bağlamda, örnek olay incelemesi olarak ABD-Meksika sınırı seçilmiştir. Çalışmanın sınırları dahilinde, 45. ABD Başkanı Donald Trump'ın konuşmaları ve tweetlerinde Meksikalı göçmenlere yönelik ötekileştirici, ayrıştırıcı ve ırkçı kimlik politikasına dayanan söylemleri, pratik jeopolitik yaklaşımıyla incelenerek bu çerçevede sınırın (duvarın) nasıl jeopolitik bir alan haline geldiği sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The world is divided into different geographical spaces, but some territories have symbolic meanings beyond their geographical location. These meanings reflect certain power relations and the relationship between knowledge and power. Contrary to the 'borderless world' discourse that came with the globalization and collapsed with the September 11 attack and COVID-19 pandemic, borders and border walls have become a field of study that requires multifaceted analysis as subjects that are politicized, instrumentalized and institutionalized beyond their physical existence. In this thesis, the historical process of how the border (wall) has become a geopolitical territory and its politicization through power relations and discourses will be evaluated within the framework of the critical geopolitics. In this context, the US-Mexican border is chosen as a case study. Within the limits of the study, the discourses of the 45th US President Donald Trump, based on marginalizing, discriminatory, and racist identity politics towards Mexican immigrants in his speeches and tweets, will be examined through a practical geopolitical approach, and in this context, how the border (wall) has become a geopolitical territory will be presented.