Halbori gözeleri(Tunceli,Türkiye) zooplanktonu
Zooplankton of halbori spring water (Tunceli,Türkiye)
- Tez No: 870932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU İFAKAT ÖZCAN, DOÇ. DR. HİLAL BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, Halbori Gözeleri'nde Haziran 2022-Mayıs 2023 tarihleri arasında aylık olarak 2 istasyondan 12 ay boyunca bazı su kalite parametreleri ve zooplankton faunası araştırılmıştır. En yüksek su sıcaklığı ağustos ayında 2.istasyonda 15,4 °C olarak kaydedilirken, en düşük su sıcaklığı ise ocak ayında 2.istasyonda 5,0 °C olarak kaydedilmiştir. Halbori Gözeleri pH değeri 6,4 ile 8,5 arasında kaydedilmiştir. Araştırma süresince çözünmüş oksijen 8,1 ile 11,9 mg/L arasında değişmektedir. Halbori Gözeleri'nde toplam 26 zooplankton türü teşhis edilmiştir. Bunlardan19 tür Rotifera, 5 tür Cladocera ve 2 tür ise Copepoda'ya aittir. Halbori Gözeleri Zooplanktonu 1.istasyonda Rotiferadan Ascomorpha saltans, Brachionus angularis ve Keratella quadrata yılın çoğu ayında görülürken Cephalodella catellina, Cephalodella forficula, Gastropus stylifer, Keratella tecta, Notommata glyphura ve Synchaeta oblonga yılda sadece 1 ay görülmüşlerdir. Cladoceradan Bosmina longirostris ve Chydorus sphaericus en fazla çıkan türler olmuştur. Copepodadan Cyclops vicinus yılın en fazla ayında görülen tür olmuştur. 2.istasyonda ise Rotiferadan Brachionus angularis, Keratella quadrata ve Polyarthra dolichoptera yılın çoğu ayında görülürken Gastropus stylifer, Lecane nana, Keratella tecta, Synchaeta oblonga yılda sadece 1 ay görülmüşlerdir. Cladoceradan Alona guttata ve Daphnia cucullata en fazla çıkan türler olmuştur. Copepodadan Cyclops vicinus yılın en fazla ayında görülen tür olmuştur. 1.İstasyonun İndeks analiz sonuçlarına göre Shannon Wiener H′ tür zenginliği indeksinin en yüksek olduğu ay 1,97 ile ekim ayı, en düşük değer ise 0,45 ile ocak ayının olduğu tespit edilmiştir. Margalef tür çeşitliliği D indeksine göre en yüksek değer 0,78 ile ekim ayı en düşük değer ise 0,12 ile ocak ayı olmuştur. 2. İstasyonun indeks analiz sonuçlarına göre Shannon Wiener H′ tür zenginliği indeksinin en yüksek olduğu ay 1,68 ile eylül ayı, en düşük değer ise 0,67 ile ocak ayının olduğu tespit edilmiştir. Margalef tür çeşitliliği D indeksine göre en yüksek değer 0,64 ile eylül ayı en düşük değer ise 0,12 ile ocak ayı olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigated some water quality parameters and zooplankton fauna monthly for 12 months from June 2022 to May 2023 at two stations in Halbori Siprings. The highest water temperature was recorded in August at station 2, reaching 15,4°C, while the lowest water temperature was recorded in January at station 2, reaching 5,0°C. The pH value of Halbori Springs was recorded between 6.4 and 8.5. Dissolved oxygen varied between 8.1 and 11,9 mg/L during the study period. In the Halbori Springs, a total of 26 zooplankton species were identified. Out of these, 19 species belong to Rotifera, 5 species to Cladocera and 2 species to Copepoda. At the first station, the zooplankton of Halbori Gözeleri includes Rotifera such as Ascomorpha saltans, Brachionus angularis and Keratella quadrata, which are present for most months of the year, but Cephalodella catellina, Cephalodella forficula, Gastropus stylifer, Keratella tecta, Notommata glyphura and Synchaeta oblonga, which are present for only one month of the year. Bosmina longirostris and Chydorus sphaericus are the most common species of Cladocera. Cyclops vicinus is the most frequently observed species of copepod throughout the year. At Station 2, Brachionus angularis, Keratella quadrata and Polyarthra dolichoptera are observed in most months. Gastropus stylifer, Lecane nana, Keratella tecta and Synchaeta oblonga are only observed for one month per year. Alona guttata and Daphnia cucullata are the most common species found in Cladocera. Cyclops vicinus, a species of copepod, is the most frequently observed species during the year. . According to the Shannon Wiener H' species richness index, the highest value was recorded in October with 1.97, while the lowest value of 0.45 was observed in January. No changes in content were made. Similarly, the Margalef species diversity index showed the highest value of 0.78 in October and the lowest value of 0.12 in January. The given text is grammatically correct and free from spelling and punctuation errors. According to the index analysis results of the station, it was determined that the month with the highest richness index of Shannon Wiener H' species diversity index was September with 1.68, and the lowest value was January with 0.67. As for the Margalef species diversity D index, the highest value was in September with 0.64 and the lowest value was in January with 0.12.