The role of hand gestures in emotion communication: Do type and size of gestures matter?
Duygu iletişiminde el jestlerinin rolü: Jestlerin türü ve büyüklüğü önemli mi?
  1. Tez No: 870931
  2. Yazar: ESMA NUR ASALIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TİLBE GÖKSUN YÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Duygu iletişiminde birden fazla araç kullanıyoruz. Bununla birlikte, sözel olmayan duygu iletişimi, nispeten az çalışılmış bir araştırma alanıdır. Önceki araştırmalar, duygusal iletişimde bedensel ipuçlarının önemini gösterse de, el hareketlerinin rolünün daha kapsamlı bir şekilde anlaşılmasına hala ihtiyaç vardır. Üç deneyde, bireylerin duygusal içeriği işlemesiyle ilgili olabilecek jest özelliklerini (örneğin, tür, uzaydaki boyut) araştırdık. Deney 1'de, katılımcılardan ikonik ya da ritmik jestlerin eşlik ettiği video kliplerdeki duygusal anlatıların duygusal yoğunluğunu derecelendirmeleri istendi. Sonuçlar, ikonik jest koşulundaki katılımcıların, duygusal yoğunluğu, ritmik jest koşulundaki katılımcılardan daha yüksek derecelendirdiğini göstermiştir. Deney 2'de, denek içi bir tasarımda jestlerin büyüklüğü ve onun jest türü ile etkileşimi incelenmiştir. Katılımcılar, video kliplerdeki duygusal anlatıların duygusal yoğunluğunu derecelendirdiler. Jest büyüklüğünün ana etkisi gözlemlendi, ancak; jest tipinin ana etkisi veya jest büyüklüğü ile etkileşimi bulunmadı. Deney 2'nin bulgularının tüm video kliplerde jest görmekten kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol etmek için Deney 3 yapıldı. Jest ve jest olmayan (sadece sözlü konuşma) koşullar karşılaştırıldı ve duygusal değerlendirmede aralarında bir fark olmadığı bulundu. Daha da önemlisi, Deney 2'nin bulguları tekrarlandı. Sonuç olarak, bu bulgular, jestlerin duygusal bağlamlardaki rolünü incelemenin önemini ve sözsüz iletişimde jestlerin uzaydaki boyutu gibi farklı jest özelliklerinin dikkate alınması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
We communicate emotions in a multimodal way. However, non-verbal emotion communication is a relatively understudied area of research. Although prior research showed the importance of bodily cues in emotion communication, a more comprehensive understanding of hand gestures' role is still needed. In three experiments, we investigated gesture characteristics (e.g., type, size in space) that might be related to individuals' processing of emotional content. In Experiment 1, participants were asked to rate the emotional intensity of emotional narratives from videoclips either with iconic or beat gestures. Results indicated that participants in the iconic gesture condition rated the emotional intensity higher than participants in the beat gesture condition. In Experiment 2, size of gestures and its interaction with gesture type were investigated in a within-subjects design. Participants again rated the emotional intensity of emotional narratives from videoclips. There was a main effect of gesture size, but; no main effect of gesture type, or gesture size and type interaction were found. Experiment 3 was conducted to check whether findings of Experiment 2 were due to viewing gestures in all videoclips. We compared the gesture and no gesture (i.e., speech only) conditions and showed that there was not a difference between them on emotional ratings. More importantly, we replicated the findings of Experiment 2. Overall, these findings indicate the importance of examining gesture's role in emotional contexts and that different gesture characteristics such as size of gestures should be considered in nonverbal communication.