Роль описания природы и её влияния на характер и судьбу главных героев, в романах Жорж Санд «Консуэло», «Графиня Рудольштадт», Решата Нури Гюнтекина «Королёк- птичка певчая» в переводе, и в романе Ивана Сергеевича Тургенева «Накануне»
George Sand'ın 'Consuelo', 'Kontes Rudolştadt', Reşat Nuri Güntekin'in 'Çalıkuşu' romanlarının Rusça çevirisi ve İvan Sergeyeviç Turgenev'in 'Arefesinde', doğa tasvirinin rolü ve ana karakterlerin kaderi üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 870995
  2. Yazar: RAFSANJANİ MAVLYANOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SHALALA RAMAZANOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Rusça
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmada George Sand'ın, Reşat Nuri Güntekin ve İvan Turgenyev'in eserlerin'deki doğa tasviri ve bunun karakterlerin iç dünyasıyla ilişkisi açısından incelenmektedir. Yazarların edebi ve estetik bilinci, estetiği, sanatsal üslup özellikleri ve bireysel poetikaları tarafından niteledikleri doğa imgelerindeki benzerlikler ve farklılıklar vurgulanmaktadır. Edebi geleneğin, farklı felsefi görüşlerin yazarların ideolojileri üzerindeki etkisi izlenmektedir. Üç romancının metinlerinin sanatsal yapısında somutlaşan zihinsel ve ulusal faktörlerin özel önemi de değerlendirilmektedir. George Sand'ın roman çalışmalarında sanat alanının bir özne ve temsil nesnesi olarak özgün ağırlığına dikkat çekilmektedir. Burada dikkatler esas olarak“Consuelo”ve“Kontes Rudolştadt”romanların sorunsal ve tematik olarak ortak konu ve motiflerle birbirine bağlanan anlatı yapısına odaklanmıştır. Kişilik ve tarih karşıtlığı, Fransız edebiyatının gelenekleri, özgür düşünen bireyleri tasvir etme eğilimi ve kadınların özgürleşme prizmasından incelenmektedir. Reşat Nuri Güntekin'in romanının epik ve dramatik başlangıcı, gerçekliğin bütünlüğü içinde, kişisel olanla bireysel olan ve toplumsal olan, dışsal olanla içsel olan, statik olanla dinamik olan arasındaki ayrılmaz bağ içinde yeniden yaratılmasına katkıda bulunmaktadır. Yazar, ataerkil toplumun klişelerinin ve kalıplarının üstesinden gelmeye odaklanarak, romanın kadın kahramanında özbilincin, kişisel inisiyatifin ve bağımsız düşünme eğiliminin uyanışını başarıyla gösterebilmiştir. Bununla birlikte, sürekli olarak tarihle, Türk yaşamının toplumsal eğilimleriyle ve zihniyetiyle ilişki kurmuştur. İvan Sergeyeviç Turgenyev'in romanları, türsel yapının epik ve dramatik unsurlarının organik bir sentezidir. Doğanın yaşamının, karakterlerin iç dünyası üzerindeki etkisinin, duygularının ve deneyimlerinin çok boyutlu ve rahat bir şekilde yeniden yaratılmasını sağlayan da bu özelliktir. Doğa, belirli naturofelsefi anlamlarla donatılır, kahramanların eylemlerini ve hatta tarihi olayları önceden belirleyen bir tür orijinal varlık, kozmos olarak hareket eder. Metin boyunca serpiştirilmiş ipuçları, paralellikler, imalar ve anımsatmalara dikkat çekmektedir. İvan Sergeyeviç Turgenyev'in roman ve novellalarının Batı Avrupa felsefesi ve insanlığın entelektüel tarihi ile bağlantısı vurgulanmaktadır.“Consuelo”,“Rudolştadt Kontesi”,“Çalıkuşu”ve“Arefesinde”roman kahramanları, hayatın engellerini aşmış ve hayal ettikleri ideal erkeğe yaklaşmak için mücadele eden kadınlardır. Eserlerde dikkatler, karmaşık bir yapı ve dünya görüşüyle karakterize edilen antagonistlere de odaklanmıştır. Antagonist rolünde mutlaka insanlar değil, doğa ve kahramanın bireysel özellikleri ve diğer muhalif güçler bulunmaktadır. Bununla birlikte, iç çatışmanın gelişimine ve dinamiklerine, psikolojik olay örgüsüne ve karakterlerin reflekslerine büyük önem verilmektedir. Fransız, Türk ve Rus yazarların incelenen metinleri, ulusal epik edebiyat geleneğinin gelişimindeki önemli aşamaları yansıtmaktadır. Bu metinlerde ortaya çıkan olay örgüsü, motif ve tür yapısındaki benzerlik ve farklılıklar, dünya edebiyatındaki belirli tipolojik süreçler hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlamaktadır. Bu çalışma, ulusal edebiyatların karşılaştırmalı-tarihsel bir bağlamda ele alınmasına katkıda bulunmakta ve modern edebi karşılaştırmacılığın metodolojik ilkelerini karşılamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the depiction of nature in the works of George Sand, Reşat Nuri Güntekin and Ivan Turgenyev is examined in terms of its relationship with the inner world of the characters. The similarities and differences in nature images characterized by the authors' literary and aesthetic consciousness, aesthetics, artistic style characteristics and individual poetics are emphasized. The influence of literary tradition and different philosophical views on the ideologies of writers is monitored. The special importance of the mental and national factors embodied in the artistic structure of the texts of the three novelists is also evaluated. In George Sand's novel works, attention is drawn to the unique weight of the field of art as a subject and object of representation. Here, attention is mainly focused on the narrative structure of the novels“Consuelo”and“Countess Rudolstadt”, which are problematically and thematically linked by common themes and motifs. The contrast between personality and history is examined through the prism of the traditions of French literature, its tendency to portray free-thinking individuals, and the emancipation of women. The epic and dramatic beginning of Reşat Nuri Güntekin's novel contributes to the re-creation of reality in its entirety, in the inextricable bond between the personal and the individual and the social, the external and the internal, the static and the dynamic. By focusing on overcoming the clichés and patterns of the patriarchal society, the author was able to successfully show the awakening of self-awareness, personal initiative and the tendency to independent thinking in the heroine of the novel. However, he constantly established a relationship with history, social tendencies and mentality of Turkish life. Ivan Sergeyevich Turgenev's novels are an organic synthesis of epic and dramatic elements of the generic structure. It is this feature that allows the life of nature, its impact on the inner world of the characters, their emotions and experiences to be recreated in a multi-dimensional and comfortable way. Nature is endowed with certain naturophilosophical meanings, acting as a kind of original entity, the cosmos, which predetermines the actions of heroes and even historical events. He draws attention to the clues, parallels, allusions and reminders sprinkled throughout the text. The connection of Ivan Sergeyevich Turgenev's novels and novellas with Western European philosophy and the intellectual history of humanity is emphasized. The heroes of the novels“Consuelo”,“Countess of Rudolstadt”,“Wren”and“On the Eve”are women who have overcome the obstacles of life and are struggling to get closer to the ideal man they dream of. In the works, attention is also focused on the antagonists, who are characterized by a complex structure and worldview. The antagonist role is not necessarily humans, but nature and the individual characteristics of the hero and other opposing forces. However, great attention is paid to the development and dynamics of the internal conflict, the psychological plot and the reflexes of the characters. The examined texts of French, Turkish and Russian writers reflect important stages in the development of the national epic literary tradition. The similarities and differences in the plot, motif and genre structure that emerge in these texts enable us to have information about certain typological processes in world literature. This study contributes to the consideration of national literatures in a comparative-historical context and meets the methodological principles of modern literary comparativism.