Eş seçimi sürecinde dindarlık ve kültür (Adana örneği)
Religiosity and culture in the process of wife selection (Adana sample)
- Tez No: 871019
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı, eş seçimi sürecini dindarlık ve kültür bağlamında incelemektir. Nitel olarak yapılan çalışmada, dindarlık ve kültür kavramlarının eş seçimi sürecindeki etkisi araştırılmıştır. Tez konusuyla ilgili Türkçe ve yabancı dildeki kitaplar, makaleler, online vb. kaynaklar incelenerek literatür taraması yapılmıştır. Araştırma kapsamında Adana'nın merkez ilçelerinde (Çukurova, Sarıçam, Seyhan ve Yüreğir) yaşayan evli, 11 erkek ve 9 kadın olmak üzere 20 yetişkin ile Amaçlı Kartopu Örnekleme Yöntemi kullanılarak görüşülmüştür. Yapılan mülakat görüşmelerinde evlilik kararı alan ya da hâlihazırda evli olan erkek ve kadının evlilik sürecindeki kararlarını etkileyen dini ve kültürel unsurlar derinlemesine irdelenmiştir. Elde edilen bulgular, tematik bütünlük ile frekans değerleri oluşturularak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; eş seçimi sürecinde dindarlık ve kültürün önemli düzeyde etkisi tespit edilmiştir. Sonuçların araştırmacılara ve konuyla ilgili taraflara katkı sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the“spouse selection process”in the context of religiosity and culture. In this qualitative study, the effect of the concepts of religiosity and culture on the process of mate selection was investigated. A literature review was conducted by examining Türkiye and foreign language books, articles, online sources, etc. related to the thesis topic. Within the scope of the research, 20 married adults 11 men and 9 women living in the central districts of Adana (Çukurova, Sarıçam, Seyhan and Yüreğir) were interviewed using the Purposive Snowball Sampling Method. In the interviews, the religious and cultural factors affecting the decisions of men and women who have decided to marry or are already married during the marriage process were analyzed in depth. The findings were analyzed by creating frequency values with thematic integrity. As a result of the research, religiousness and culture had a significant impact on the process of spouse selection. The results are expected to contribute to researchers and related parties.