Yetişkinlerdeki bağlanma stilleri ve ölüm kaygısının eş seçimi tutumlarını yordaması
The prediction of attachment styles and death anxiety in adults on their partner selection attitudes
- Tez No: 946309
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARKAN ESKİİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmada, yetişkinlerdeki bağlanma stillerinin eş seçme tutumlarını yordama potansiyelinin yanı sıra ölüm korkusunun aracı etkisi çalışılmıştır. Yaşamın anlamını sorgulamaya iten ve bazılarında daha yoğun hissedilen ölüm kaygısının, bağlanma ihtiyaçları ve eş seçimi süreci ile ilişkisinin incelendiği bu araştırma ile, hem bireysel hem de toplumsal farkındalık oluşturmak amaçlanmıştır. Partner seçimlerindeki gerçekçi olmayan beklentilerin anlaşılması sayesinde, giderek yaygınlaşan yalnızlaşmaya karşı danışmanlık hizmetlerinin geliştirilebileceği düşünülmektedir. Araştırma kapsamında, öncelikle konuya ilişkin kavramlar incelenerek çalışmanın teorik zemini oluşturulmuş, toplanan veriler SPSS-22 istatistik programında analiz edilerek sunulmuştur. Araştırma için 148'i kadın, 122'si erkek olmak üzere toplam 270 kişiden toplanan veriler değerlendirilmiştir. Veri toplama aşamasında, katılımcıların demografik bilgileri ile birlikte, Thorson-Powell Ölüm Kaygısı Ölçeği (TPÖKÖ), Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği (BSÖ) ve Romantizm ve Eş Seçimi Tutum Ölçeği (REST) kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre; kadınlar ölüm kaygısını erkeklere oranla daha fazla yaşamakta, evli olanlarda ölüm kaygısı, bekar olanlardan daha yüksek görülmekte, eğitim düzeyi ölüm kaygısı üzerinde etkili olmamaktadır. Araştırma sonuçları, yetişkinlerdeki bağlanma stilleri ve ölüm kaygısının, eş seçimi tutumlarını yordamada etkili bir faktör olduğunu göstermektedir. Kaygılı kaçıngan bağlanmaya sahip olan kişilerin eş seçimi sürecinde, tam güven duyma gerekliliği ve çaba göstermeme inançlarına sahip oldukları, bununla birlikte yalnızlık eğilimlerinin de yüksek olduğunu görmek şaşırtıcı olmamıştır. Güvenli bağlanma stiline sahip kişilerin eş seçimi sınırlandırıcı inanç düzeyi ise kaygılı ve kaçından bağlanma stiline sahip bireylerden daha düşüktür. Bireylerdeki bağlanma stilleri ve ölüm kaygısının eş seçimi sürecindeki sınırlandırıcı inançlar üzerinde %17 oranında toplam etkiye sahip olduğu, ölüm kaygısı düzeylerinin ise %5,8 oranında belirleyici etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the potential of adult attachment styles to predict mate selection attitudes as well as the mediating effect of fear of death were studied. This research, which examines the relationship between death anxiety, which pushes people to question the meaning of life and is felt more intensely in some people, with attachment needs and the partner selection process, aims to raise both individual and social awareness. It is thought that counseling services against the increasingly widespread loneliness can be improved by understanding unrealistic expectations in partner selection. Within the scope of the research, the theoretical basis of the study was created by first examining the concepts related to the subject, and the collected data were analyzed and presented in the SPSS-22 statistical program. For the research, data collected from a total of 270 people, 148 women and 122 men, were evaluated. During the data collection phase, Thorson-Powell Death Anxiety Scale (TPAS), Three-Dimensional Attachment Styles Scale (BSI) and Romance and Partner Selection Attitude Scale (REST) were used along with the demographic information of the participants. According to research findings; Women experience death anxiety more than men, death anxiety is higher in married people than in single people, and education level does not have an effect on death anxiety. Research results show that attachment styles and death anxiety in adults are effective factors in predicting mate selection attitudes. It is not surprising to see that people with anxious-avoidant attachment have beliefs about the need for complete trust and lack of effort during the partner selection process, and that they also have a high tendency to loneliness. Individuals with a secure attachment style have lower levels of limiting beliefs in partner selection than individuals with anxious and avoidant attachment styles. It has been observed that attachment styles and death anxiety in individuals have a total effect of 17% on limiting beliefs in the partner selection process, and death anxiety levels have a determining effect of 5.8%.