D-Dimer/Albumin oranının üst gastrointestinal sistem kanamasının şiddetinin değerlendirilmesindeki rolü
The role of D-Dimer/Albumin ratio in assessment of the severity of upper gastrointestinal system bleeding
  1. Tez No: 871021
  2. Yazar: PELİN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR KÜÇÜKCERAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş: Üst gastrointestinal (GİS) kanamalar Treitz ligamentinin üstünden oluşan kanamalar olarak tanımlanır. Üst GİS kanamalarının şiddetini, tedavi biçimini ve yeniden kanama riskini belirlemek için skorlama yöntemleri kullanılmaktadır. Bu parametrelerin doğru olarak toplanması ve değerlendirilmesi acil servis şartlarında her zaman mümkün olmamaktadır. Çalışmamızın amacı daha kolay uygulanabilir bir belirteç olan D-Dimer/Albümin oranı ile üst GİS kanamalı hastalarda hastalık şiddeti ve mortalite arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışma, Şubat 2023- Temmuz 2023 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Tıp Servisinde Üst GİS kanama teşhisiyle takip edilen ve çalışmaya katılmayı kabul eden 18 yaş üstü olan hastalar ile yapılmıştır. Hastaların sosyodemografik özellikleri ile başvuru şikâyetleri, özgeçmiş özellikleri ve kabuldeki fizik muayenede ölçülen vital bulguları not edildi. Hastaların başvuru esnasında yapılan tam kan sayımı tetkikinden; hemoglobin, hematokrit, biyokimyasal tetkiklerinden; serum üre, serum albümin, hematolojik tetkiklerinden D-dimer analizleri yapıldı. D-dimer ve albümin değerleri birbirine oranlanarak D-dimer/Albümin değeri elde edildi. Hastalarda saptanan endoskopi bulguları ile Rockall skorlamaları yapılıp, ayrı ayrı tasnifi yapıldı. Hastaların acil sonlanımları, hastane sonlanımları tanımlandı. GİS kanamalı hastalarda Rockall skoru her hasta için hesaplandı. Bulgular: Çalışmaya dâhil edilen hastaların 88 tanesi (%66,2) erkek, 45 tanesi (%33,8) kadın cinsiyet idi. Hastaların yaş ortancası 66,00 (57-78) olarak bulundu. Hastaların başvuru anında bakılan ortanca D-dimer değeri 0,7 g/dL (0,3-1,8), ortanca Albümin g/dL 3,47 (3-3,82) ortanca DAO değeri 0,2 (0,07-0,54) olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Upper gastrointestinal (GI) bleeding is defined as bleeding occurring above the ligament of Treitz. Evaluation of these parameters is not always possible under emergency department conditions. The aim of our study is to investigate the relationship between D-Dimer/Albümin ratio, which is a more easily applicable marker, and disease severity and mortality in patients with upper gastrointestinal bleeding. Materials and Methods: This prospective study was conducted with patients over the age of 18 who were followed up with a diagnosis of Upper GIS bleeding in the Emergency Medicine Department of Necmettin Erbakan University Faculty of Medicine Hospital between February 2023 and July 2023 and agreed to participate in the study. The patients' sociodemographic characteristics, admission complaints, medical history characteristics, and vital signs measured during the physical examination upon admission were noted. Hemoglobin, hematocrit, serum urea, Albümin and D-dimer analyzes were performed on the patients' blood which taken at admission. D-dimer/Albümin value was obtained by comparing D-dimer and Albümin values. Rockall scores were made with the endoscopy findings detected in the patients and they were classified separately. The immediate and hospital outcomes of the patients were defined. Rockall score, which gives the risk of mortality and rebleeding in patients with GI bleeding, was calculated for each patient. Results: Of the patients included in the study, 88 (66.2%) were male and 45 (33.8%) were female. The median age of the patients was found to be 66.00 (57-78). The median D-dimer value of the patients at the time of admission was median 0.7 g/dL (0.3-1.08), median Albümin g/dL 3.47 (3-3.82) median D-dimer/ Albümin value was determined as 0.2 (0.07-0.54).