Üniversite öğrencilerinde sürdürülebilir beslenme eğitiminin diyet kalitesi ile karbon ayak izi ve su ayak izi değerleri üzerine etkisi
The effect of sustainable nutrition education on diet quality, carbon footprint and water footprint values in university students
  1. Tez No: 871033
  2. Yazar: ÇAĞLA PINARLI FALAKACILAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ YÜCECAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 351
Özet
Genel beslenme eğitiminin diyet kalitesi ve antropometrik ölçümler üzerindeki etkisine ilişkin çalışmalar mevcutken, besinlerin çevre üzerine olan etkisini ele alan sürdürülebilir beslenme eğitiminin etkinliğini gösteren çalışmalar oldukça sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı, sürdürülebilir beslenme eğitiminin diyet kalitesi, antropometrik ölçümler ve diyetin karbon ayak izi (CFP) ve su ayak izi (WFP) üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Çalışma dahilinde Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde 4 farklı bölümde (Beslenme ve Diyetetik, Çocuk Gelişimi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Hemşirelik) okuyan toplam 160 üniversite öğrencisine, 6 hafta boyunca haftada 1 kere, her hafta 1'er saatlik yüz yüze sürdürülebilir beslenme eğitimi verilmiştir. Her bölümden araştırmaya katılmaya gönüllü olan 40'ar öğrenci araştırmaya dahil edilmiştir. Eğitim öncesinde, sonunda ve eğitimden 2 ay sonra 24 saatlik besin tüketim kaydı alınarak diyet kalitesi, diyetin CFP ve WFP değerleri ile Akdeniz Diyetine Uyumu Değerlendirme Anketi (MEDAS) puanı ve Sağlıklı Yeme İndeksi (HEİ)-2020 skorları değerlendirilmiştir. Ayrıca, bireylerin sürdürülebilirlik davranışlarının belirlenmesi için, Sürdürülebilir ve Sağlıklı Beslenme Davranışları Ölçeği değerlendirilmiştir. Eğitim tamamlandığında ve eğitimden 2 ay sonra, öğrencilerin sürdürülebilir beslenmeyle ilgili bilgi düzeylerinin anlamlı şekilde yükseldiği saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
There are studies on the effects of general nutrition education on diet quality and anthropometric measurements, but studies showing the effectiveness of sustainable nutrition education on the environmental impact of food are very limited. The aim of this study was to investigate the effects of sustainable nutrition education on diet quality, anthropometric measurements, and carbon footprint (CFP) and water footprint (WFP) of diet. Within the scope of the study, a total of 160 university students studying in 4 different departments (Nutrition and Dietetics, Child Development, Physiotherapy and Rehabilitation, Nursing) at the Faculty of Health Sciences were given face-to-face sustainable nutrition education once a week for 1 hour each week for 6 weeks. Forty students from each department who volunteered to participate in the study were included in the study. Diet quality, CFP and WFP values of the diet, Mediterranean Diet Adherence Assessment Questionnaire (MEDAS) score and Healthy Eating Index (HEI)-2020 scores were evaluated by taking 24-hour dietary records before, at the end and 2 months after the training. In addition, the Sustainable and Healthy Eating Behaviours Scale was assessed to determine the sustainability behaviours of the individuals. At the end of the training and 2 months after the training, it was found that the knowledge levels of the students about sustainable nutrition increased significantly (p0.05).