Disfaji riski bulunan yaşlı bireylerde yutma terapisinin yutma bozukluğu riskine ve yaşam kalitesine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of swallowing therapy on the risk of swallowing disorder and quality of life in elderly individuals with dysphagia risk
- Tez No: 871054
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL DURSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Disfaji, diğer bir ifade ile yutma zorluğu, yaşlanan popülasyon ile birlikte büyüyen sağlık problemlerinden biridir. Yaşla birlikte yutma fizyolojisinde meydana gelen değişikliklerin yanı sıra, inme ve Alzheimer hastalığı gibi yaşlanma ile sıklığı artan hastalıklar yaşlılarda disfajiye yol açan faktörlerdendir. Yaşlılarda yutmaya yönelik çalışmalar; genelde yutma bozukluğu meydana geldikten sonra yutma bozukluğunu tedavi etmeye yöneliktir. Çalışmamızda yaşlılıkla birlikte yutma fizyolojisinde meydana gelen değişikliklerden kaynaklı disfaji riski taşıyan bireylerde, uygulanan yutma terapisinin etkinliğini incelemeyi amaçladık. Çalışmamıza 12 disfaji riski taşıyan yaşlı katıldı. Katılımcılara, terapi öncesi; Yutma Fonksiyonu Tarama Testi (Eating Assessment Tool. (EAT-10)), Fiberoptik Endoskopik Değerlendirmesi (Fiberoptic endoscopic swallow study - FESS), Penetrasyon ve aspirasyonun skalası (The Penetration Aspiration Scale (P-AS), Yutma Yaşam Kalitesi Anketi (Swallow Quality of Life Questionnaire (SWAL-QOL)) ve Beck Depresyon Envanteri uygulandı, terapi öncesi ve sonrası sonuçlar karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Dysphagia, in other words difficulty in swallowing, is one of the growing health problems with the ageing population. In addition to the changes in swallowing physiology with age, diseases such as stroke and Alzheimer's disease, which increase in frequency with aging, are among the factors leading to dysphagia in the elderly. Studies on swallowing in the elderly are generally aimed at treating swallowing disorder after swallowing disorder occurs. In our study, we aimed to examine the effectiveness of swallowing therapy in individuals at risk of dysphagia due to changes in swallowing physiology with aging. Twelve elderly people at risk of dysphagia participated in our study. The participants were administered the Swallowing Function Screening Test (Eating Assessment Tool (EAT-10)), Fiberoptic Endoscopic Swallow Study (FESS), Penetration Aspiration Scale (P-AS), Swallow Quality of Life Questionnaire (SWAL-QOL) and Beck Depression Inventory before and after the therapy.