2005-2022 yılları arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp fakültesinde izlenen sifiliz olgularının retrospektif irdelenmesi
Retrospective evaluation of syphilis cases at Bursa Uludag University Medical Faculty between 2005-2022
- Tez No: 871055
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KAZAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada; merkezimizde takip edilen sifiliz olgularının epidemiyolojik özellikleri, tedavi yanıtı ve seroreversiyonu etkileyen faktörler incelendi. HIV ile enfekte, nörosifilizli ve oküler sifilizli olgular ayrıca irdelendi. 2005–2022 yılları arasında sifiliz tanısı ile takip edilen 503 hasta retrospektif olarak incelendi. Olguların 371'i(%74) erkek, 132'si(%26) kadındı, ortalama yaş 40,16 ± 10,6 idi. Kadın hastaların 25(%18,9)'i gebeydi. Yıllar içinde sifiliz insidansının ve erken sifiliz oranlarının arttığı görülmüş olup, hastaların 21(%4,2)'i primer, 91(%18)'i sekonder, 18(%3,6)'i tersiyer, 10(%2)'u erken latent, 363(%72,2)'ü geç latent evredeydi. 23(%4,5) hastada SSS, 15(%3) hastada göz, 2(%0,4) hastada otik, 2(%0,4) hastada gumma, 2(%0,4) hastada kardiyak tutulum vardı. Nörosifilizli 20(%87) hastada BOS incelemesi yapılmıştı; VDRL 7(%37), Sifiliz İHA 15(%84) pozitifti. Oküler sifilizli 6(%40) hastada üveit, 9(%60) hastada retinit görüldü. 9(%60) hastaya BOS incelemesi yapılmıştı; 6(%66,6) hastada nörosifiliz de eşlik ediyordu. 134(%26) hastada HIV koenfeksiyonu vardı. Yıllar içinde HIV koenfeksiyon oranlarının arttığı görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study; epidemiological features, treatment response and factors affecting seroreversion were examined in the syphilis cases in our center. Cases infected with HIV, neurosyphilis and ocular syphilis were also examined. 503 patients who were followed up with syphilis between 2005 and 2022 were retrospectively examined. There were 371 (74%) males and 132 (26%) females, aged between 18-86 years with a mean age of 40.16 ± 10.6 years. Twenty-five (18.9%) of the female patients were pregnant. The incidence of syphilis and early syphilis rates increased over the years. 21(4.2%) patients were in primary, 91(18%) in secondary, 18(3.6%) in tertiary, 10(2%) in early latent, 363(72.2%) in late latent stage. 23(4,5%) patients had CNS involvement, 15(3%) had ocular involvement, 2(0,4%) had otic involvement, 2(0,4%) had gumma , 2(0,4%) had cardiac involvement. CSF examination was performed in 20(87%) patients with neurosyphilis; VDRL was positive in 7(37%) and Syphilis IHA was positive in 15(84%). Uveitis was seen in 6(40%) patients with ocular syphilis and retinitis in 9(60%) patients. CSF examination was performed in 9(60%) patients; neurosyphilis was associated in 6(66.6%) patients. 134 (26%) patients had HIV co-infection. HIV co-infection rates increased over the years.