Les événements de Maraş de 1978: Une analyse politique du point de vue de la communauté Alévie
1978 Maraş olayları: Alevi toplumunun perspektifinden siyasal bir çözümleme
  1. Tez No: 871206
  2. Yazar: SEVİM ERYÜKSEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SILA ÇEHRELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset, Kurumlar ve Kriz Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez, 1978 Maraş Olaylarını detaylı bir şekilde analiz ederek olayın sosyal, politik ve kültürel boyutlarını kapsamlı bir perspektifle ele almaktadır. Bu bağlamda, tez olayın gelişim sürecindeki siyasi ve toplumsal dinamiklere odaklanarak, bu faktörlerin olayın ortaya çıkmasındaki rolünü anlamayı hedeflemektedir. Hipotezlerin geçerliliğini test etmek ve belirli dönemlerdeki toplumsal gerilimleri anlamak adına belge analizi, saha araştırması, tanıklıklar ve geçmiş dönem medya kaynakları üzerinden detaylı incelemeler gerçekleştirilecektir. Bu yaklaşım, tezin veri toplama sürecini zenginleştirecek ve çeşitlendirecektir. Araştırma, kolektif davranış teorisi ve çatışma teorisi temelinde ilerleyerek, sosyal bilimlere yeni bir yorum sunmayı amaçlamaktadır. Olayın, sadece Alevi-Sünni çatışmasının değil, aynı zamanda dönemin genel sosyal ve politik gerilimlerinin bir yansıması olarak ele alınması, bu çalışmanın özgün katkısını oluşturacaktır. Tezin önemi, sadece belirli bir tarihi olaya odaklanmaktan öte, benzer toplumsal olayların anlaşılmasına ve önlenmesine katkı sağlamaktadır. Çalışma, olayın nedenlerini ve sonuçlarını daha geniş bir çerçevede değerlendirecek, bu da benzer durumların gelecekte nasıl önlenebileceği konusunda önemli bilgiler sağlayacaktır. Sonuç olarak, bu tez, literatürdeki boşluğa katkı sağlamayı amaçlayan sistematik ve detaylı bir araştırma olarak öne çıkmaktadır. Maraş Olaylarının, karmaşıklığını ve etkilerini anlamak, sosyal bilimlerin ilgili alanlarında yeni bir çerçeve sunma potansiyeline sahiptir. Araştırma, bu hedef doğrultusunda Ocak 2023'te, sahaya dair bilgi edinmek için, yapılan ön saha çalışmasıyla Kahramanmaraş'ın Onikişubat-Pazarcık ilçelerinde yaşayan 15 Aleviyle gerçekleştirilen ve 12 sorudan oluşan röportajları temel almaktadır. Ancak, bu süreç deprem nedeniyle aksamıştır. Ocak 2024'te ise, deprem nedeniyle saha çalışması yapılamayacağı için doküman analizi yapılarak elde edilen belgeler incelenecektir. Bu araştırma, 1978 Maraş Olaylarının siyasi, toplumsal ve etnik dinamiklerinin analiziyle birlikte, olayların Aleviler üzerindeki etkilerini anlama ve bu bağlamda olaylara toplumsal bir perspektif sunma amacını taşımaktadır. Sonuç olarak, 1978 Maraş Olayları Türkiye'nin yakın tarihinde önemli bir dönemeçtir ve olayların nedenleri, gelişimi ve sonuçları üzerine yapılan bu araştırma, toplumsal olaylara dair daha geniş bir anlayışa katkıda bulunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis comprehensively analyzes the 1978 Maraş Incidents, exploring its social, political, and cultural dimensions from a comprehensive perspective. In this context, the thesis aims to understand the role of political and societal dynamics during the development of the events, focusing on testing the validity of hypotheses and understanding social tensions during specific periods through document analysis, field research, testimonies, and historical media sources. This approach enriches and diversifies the thesis's data collection process. Advancing through the theories of collective behavior and conflict theory, the research aims to offer a new interpretation in social sciences. Viewing the incidents not only as reflections of Alevi-Sunni conflict but also as manifestations of broader social and political tensions of the time constitutes the original contribution of this study. The significance of the thesis lies not only in focusing on a specific historical event but also in contributing to the understanding and prevention of similar societal events in the future. Ultimately, this systematic and detailed research aims to fill gaps in the literature. Understanding the complexities and impacts of the Maraş Incidents has the potential to provide a new framework in relevant fields of social sciences. The research, conducted with interviews of 15 Alevis living in the Onikişubat-Pazarcık districts of Kahramanmaraş in January 2023, was initially disrupted due to an earthquake. In January 2024, document analysis was conducted due to the inability to conduct fieldwork post-earthquake. This study aims to provide a societal perspective on the impacts of the 1978 Maraş Incidents, alongside analyzing its political, social, and ethnic dynamics. Ultimately, the research contributes to a broader understanding of societal events, particularly significant in recent Turkish history.