Primer dismenore yaşayan hemşirelerin fonksiyonel durumları ve uyguladıkları baş etme yöntemleri
Functional status of nurses with primary dysmenorrhea and their coping metods
- Tez No: 871207
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE BANU ACAR GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Araştırma, Ankara Şehir Hastanesinde çalışan ve primer dismenore yaşayan hemşirelerin fonksiyonel durumlarını incelemek ve uyguladıkları baş etme yöntemlerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, Mart-Ağustos 2023 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesinde çalışan primer dismenore yaşayan hemşireler ile yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 166 hemşire oluşturmuştur. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Fonksiyonel ve Emosyonel Dismenore Ölçeği, ”Menstruasyon Semptom Ölçeği,“Dismenore Takip Formu”ve Vizüel analog skala kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, bağımsız t testi, ANOVA (F) testi, tek yönlü varyans analizi, pearson korelasyon testi ve Dunn testi kullanılmıştır.Araştırmada p değeri 0,05'in altında olan değerler anlamlı kabul edilmiştir.Araştırmada hemşirelerin %74,1'inin 29 yaş ve altında olduğu ve %42,8'inin evli olduğu tespit edilmiştir. Hemşirelerin vizüel analog skala (VAS) puan ortalamasının 6,42±2,02 olduğu ve primer dismenore yaşadıklarında en çok ağrı kesici kullanımı, sıcak uygulama, bitki çayı tüketimi ve masaj yöntemlerine başvurdukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The research was conducted as a descriptive study to examine the functional status of nurses working at Ankara City Hospital and experiencing primary dysmenorrhea and to determine the coping methods they used. The research was conducted with nurses experiencing primary dysmenorrhea working at Ankara City Hospital between March and August 2023. The sample of the research consisted of 166 nurses. The data of the study were collected using the“Personal Information Form”,“Functional and Emotional Dysmenorrhea Scale”,“Menstruation Symptom Scale”and“Dysmenorrhea Follow-up Form”and Visual analog scale.