Yaratıcılık ve yaratıcı matematik eğitimi etkinlikleri eğitiminin okul öncesi öğretmenlerinin sınıfta uyguladıkları matematik etkinliklerine etkisi
The effect of creativity and creative mathematics education and activities training on the mathematics activities that preschool teachers apply in the classroom
- Tez No: 871249
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerine yönelik verilen“Yaratıcılık ve Yaratıcı Matematik Eğitimi Etkinlikleri Eğitimi”nin, öğretmenlerin sınıfta uyguladıkları matematik etkinliklerine etkisini incelemektir. Araştırma sürecinde karma yöntem tercih edilmiştir. Araştırmanın nicel uygulamalarında kişisel bilgi formu ve anket kullanılmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinin kullanıldığı alanlarda ise görüşme ve gözlem formları kullanılmıştır. Araştırma grubunu, çeşitli okullarda görev yapan 12 okul öncesi öğretmeni oluşturmuştur. Bu öğretmenlere 7 haftalık“Yaratıcılık ve Yaratıcı Matematik Eğitimi Etkinlikleri Eğitimi”verilmiştir. Eğitim öncesi ve sonrası öğretmenlerle anket uygulaması ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelerde, öğretmenlerin yaratıcılık kavramı, matematik eğitimi kavramı ve daha önce aldıkları eğitimler hakkındaki görüşleri alınmıştır. Ayrıca, sınıf içi uygulamalarına ilişkin gözlemler de yapılmıştır. Araştırma verileri betimsel ve çıkarımsal istatistiklere tabi tutulmuştur. Nitel uygulama verileri ise içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Görüşmelerden elde edilen veriler, kategoriler altında sınıflandırılmıştır. Araştırma sonuçları,“Yaratıcılık ve Yaratıcı Matematik Eğitimi Etkinlikleri Eğitimi”nin öğretmenlerin yaratıcılık ve matematik eğitimi kavramlarına bakış açılarında olumlu değişiklikler yarattığını göstermektedir. Eğitim sonrası öğretmenlerin özgün düşünme, farklı fikirler üretme ve hayal gücünü kullanma konularında daha bilinçli oldukları ve sınıf içinde daha yaratıcı matematik etkinlikleri uyguladıkları belirlenmiştir. Öğretmenlerin matematik eğitimi kavramını daha geniş bir perspektiften değerlendirdikleri ve günlük yaşam becerileri ile ilişkilendirdikleri gözlemlenmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda, öğretmenlerin yaratıcılık ve matematik eğitimi konusundaki bilgi ve becerilerini sürekli olarak güncellemeleri için düzenli hizmet içi eğitim programları düzenlenmesi önerilmektedir. Ayrıca, eğitim programlarının uygulamalı eğitimler içermesi ve öğretmenler arasında iş birliği ve deneyim paylaşımını teşvik eden platformlar oluşturulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of the“Creativity and Creative Mathematics Education Activities Training”given to preschool teachers on the mathematics activities they implement in the classroom. Mixed method was preferred in the research process. Personal information form and questionnaire were used in the quantitative applications of the research. In the areas where qualitative research methods were used, interview and observation forms were used. The research group consisted of 12 preschool teachers working in various schools. These teachers were given a 7-week“Creativity and Creative Mathematics Education Activities Training”. A questionnaire and semi-structured interviews were conducted with the teachers before and after the training. In the interviews, teachers' views on the concept of creativity, the concept of mathematics education and the trainings they had received before were obtained. In addition, observations of classroom practices were also made. Research data were subjected to descriptive and inferential statistics. Qualitative application data were analyzed by content analysis method. The data obtained from the interviews were classified under categories. The results of the study show that the“Creativity and Creative Mathematics Education Activities Training”created positive changes in teachers' perspectives on the concepts of creativity and mathematics education. After the training, it was determined that teachers were more conscious about original thinking, generating different ideas and using imagination, and implemented more creative mathematics activities in the classroom. It was observed that teachers evaluated the concept of mathematics education from a broader perspective and associated it with daily life skills. In line with these results, it is recommended that regular in-service training programs be organized for teachers to continuously update their knowledge and skills on creativity and mathematics education. In addition, training programs should include hands-on training and create platforms that encourage collaboration and experience sharing among teachers.