Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve hastalıkları acil servise febril konvülziyon ile gelen hastaların elektrokardiyografik bulgularınındeğerlendirilmesi
Bursa Uludağ University Faculty of Medicine child health and diseases electrocardiographic findings of patients who arrived to the emergency department with febril convulsionevaluation
- Tez No: 871323
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN UYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Febril konvülziyonlar, 6 ay ile 6 yaş arasındaki çocuklarda ateşe bağlı olarak ortaya çıkan nöbetlerdir. Brugada sendromu, kalpte anatomik bir problem olmaksızın sağ prekordiyal derivasyonlarda ST-segment yükselmesi ve sağ dal bloğu (RBBB) paterni ile karakterizedir ve ani ölümlere neden olabilir. Febril konvülziyon geçiren çocuklarda yapılan elektrokardiyografi (EKG) değerlendirmelerinde Brugada sendromu paterni saptanabilir ve aile üyelerinde SCN5A gen mutasyonu araştırılabilir. Çalışmamız febril konvülziyon geçiren çocuklarda Brugada sendromu paternlerinin erken tespitini ve ani kardiyak ölümleri önlemeyi amaçlamaktadır. Vakaların cinsiyetleri, yaşları, özgeçmişlerinde herhangi bir kardiyolojik hastalık öyküsü olup olmadığı sorgulandı. Başvuru anındaki kardiyolojik muayeneleri yapıldı. Tüm yüzeyel EKG'ler ''MAC 2000 EKG'' alet ile başvuru sırasında ve taburculuk yatar pozisyonda, 25 mm/sn hızla çekildi. Elektrokardiyogramlarda kalp ritmi, dakika kalp atım hızı, PR, QRS, QT ve kalp hızına göre düzeltilmiş QT (QTc) süreleri hesaplandı. Kontrol grubuna Bursa Uludağ Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı Polikliniğinde üfürüm nedeniyle yönlendirilen masum üfürüm saptanan ve ekokardiyografisi normal saptanan sağlıklı olgu grubundan 45 vaka alındı. Kontrol grupta hastaların 12 derivasyonlu bir EKG'si çalışmaya dahil edildi. Hastaların ve kontrol grubunun demografik özellikleri, 12 derivasyonlu elektrokardiyografi özellikleri karşılaştırıldı. Çalışmamızda febril konvülziyon ile başvuran çocuklarda nabız medyan değerinin ve QRS aksı medyan, PR aralığının medyan değerlerinin istatiksel olarak anlamlı şekilde yüksek olduğu görüldü. Bir olguda QTc de uzama, bir olguda tip 2 Brugada paterni saptandı. Sonuç olarak: Bu çalışmada FK geçiren çocuklarda 12 kanal EKG çekilmesi gerekliliği vurgulandı.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Electrocardiographic Findings in Patients Presenting to the Emergency Department with Febrile Convulsions. Febrile convulsions, occurring in children aged 6 months to 6 years, are seizures associated with fever. Brugada syndrome is characterized by specific EKG patterns including ST-segment elevation in certain heart leads, without structural abnormalities but often with a right bundle branch block (RBBB), potentially leading to sudden death. In children with febrile convulsions, EKG evaluations can reveal Brugada syndrome indicators, prompting genetic testing for SCN5A mutations in affected families. Our study aims to detect these patterns early to prevent sudden cardiac deaths. We queried patients' genders, ages, and cardiac histories, conducting cardiological exams upon admission. Surface EKGs were recorded using the“MAC 2000 EKG”device at admission and discharge (lying down at 25 mm/s). We compared demographic characteristics and EKG features between 45 cases and a control group of healthy individuals with murmurs, confirmed normal by echocardiography. Our study observed statistically significant higher median values of pulse rate, QRS axis, and PR interval in febrile convulsion cases. Prolonged QTc and type 2 Brugada patterns were identified in some. In conclusion, our findings underscore the importance of 12-lead EKGs in children with febrile convulsions, emphasizing early detection to mitigate sudden cardiac risks.