Telekomünikasyon sektöründe e-pazarlamanın müşteri memnuniyetine etkisi: Yemen Mobile şirketi üzerine bir alan çalışması
The effect of e-marketing on customer satisfaction in the telecommunications sector: A field study on Yemen Mobile company
- Tez No: 871418
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERKAM YARAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzde dünya, bilgi ve iletişim teknolojileri alanında benzeri görülmemiş bir devrim yaşamaktadır. Bu devrim, birçok şirkette köklü değişikliklere yol açmıştır. Sonuç olarak, bu şirketler yoğun rekabet ve müşteri tercihlerindeki sürekli değişim nedeniyle dijital pazarlamaya büyük ölçüde odaklanmak zorunda kalmıştır. Bu çalışma, Yemen Mobile İletişim Şirketi'nde dijital pazarlamanın müşteri memnuniyeti üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma, betimleyici analitik yönteme dayanmakta olup, veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Araştırma örneklemi, Yemen Mobile'ın müşterilerinden oluşmakta ve anket 450 katılımcıdan oluşmaktadır. Veriler, SPSS (Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi) programı kullanılarak istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, dijital pazarlamanın Yemen Mobile müşteri memnuniyeti üzerinde belirgin bir etkisi olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Today, the world is witnessing an unprecedented revolution in information and communication technology, which has brought about profound changes in many companies. As a result, these companies have been compelled to focus significantly on digital marketing, as it has become an indispensable marketing activity in the face of intense competition and continuous changes in customer preferences. This study aims to explore the impact of electronic marketing on achieving customer satisfaction in Yemen Mobile, a telecommunications company in Yemen. This study adopted a descriptive-analytical method and used a survey as the primary data collection tool. The study sample consisted of Yemen Mobile's customers, with the questionnaire distributed to 450 participants. The data were statistically analyzed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS). The analysis results revealed that there is a significant impact of digital marketing on customer satisfaction in Yemen Mobile.