Kitab el-Tiryak (Panzehirler Kitabı)'ın tezyini açıdan incelenmesi
An examination of the little pages of Kitab el-Tiryak
  1. Tez No: 871419
  2. Yazar: HAVVA NUR KINIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ÖNKOL ERTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Geleneksel Türk Sanatlarının günümüz nesline ulaşabilmesi için farklı sanat dalları ve yöntemler kullanılmıştır. Selçuklu minyatür sanatının ve sanatçılarının bu olay çerçevesinde önemi çok büyüktür. Selçuklu minyatür sanatının günümüze aktarılmasında önemli eserler arasında yer alam Kitab-el Tiryak Selçuklu dönemi minyatür sanatı özelliklerini yansıtması bakımından önemli bir eserdir. Bu araştırmada Kitab-el Tiryak kitabında bulunan minyatürlü sayfalar incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında Paris (Bibliotheque Nationole, Arabe 2964) ve Viyana (National Bibliotheque, A,F. 10) bulunan iki nüsha ele alınmıştır. Yapılan incelemelerde dönemin minyatür özelliklerini tamamıyla yansıtan sahneler görülmektedir. Dolayısıyla sanatçının bu eserde, dönemin motifleri ve desenlerin, orijinallerine bağlı kalarak yansıttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Different branches of art and methods have been used in order for the Traditional Turkish Arts to reach today's generation. Seljuk miniature art and artists are of great importance within the framework of this event. Kitab-el Tiryak, which is one of the important works in transferring the Seljuk miniature art to the present, is an important work in terms of reflecting the characteristics of the miniature art of the Seljuk period. In this research, the pages with miniatures in the book Kitab-el Tiryak were examined and evaluated. Within the scope of the research, two copies in Paris (Bibliotheque Nationole, Arabe 2964) and Vienna (National Bibliotheque, A,F. 10) were handled. In the examinations made, scenes that fully reflect the miniature characteristics of the period are seen. Therefore, it has been determined that the artist reflects the motifs and patterns of the period in this work, adhering to the originals.