İnsansız hava aracındaki li-iyon bataryaların sağlık durumu tahmini
State of health status of li-ion batteries in unmanned aerial vehicle
  1. Tez No: 871461
  2. Yazar: BÜŞRA ÇETİNUS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
İnsansız hava araçları (İHA) havada geçirdikleri zaman içerisindeki sağlık durumlarının (SoH) ne kadar önemli olduğu, görevin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için kullanıcılar için önem arz etmektedir. İnsansız hava araçları kullanıldıkları zaman içerisinde operasyonun kesintiye uğramaması ve havada güvenlik zaafı oluşturmaması için Li-iyon pillerin sağlık durumu bilgileri oldukça önemlidir. Yapılacak olan tez çalışmasında önemli olan bu parametreleri kontrol etmek ve sağlık durumuna yönelik tahminlerin yapılması amaçlanmaktadır. Bu nedenle tez kapsamında, İHA'nın örnekleme uçuşuna ait gerilim, akım, yükseklik ve zaman bilgileri alınacak ve bu bilgiler analiz edilecektir. Bu analizlerden elde edilen bilgiler doğrultusunda laboratuvarda batarya testleri gerçekleştirilecek ve bu test sonuçları makine öğrenmesi yöntemi ile sağlık durumu tahmininde kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
The state of health (SoH) of unmanned aerial vehicles (UAVs) during the time they spend in the air is important for users in order for the mission to continue in a healthy way. SoH information of Li-ion batteries is very important in order not to interrupt the operation and not to create a security weakness in the air when unmanned aerial vehicles are used. It is aimed to control these parameters, which are important in the thesis study, and to make predictions about the SoH. For this reason, within the scope of this thesis, voltage, current, altitude and time parameters of the sampling flight of the UAV will be taken and this data will be analyzed. In line with the data obtained from these analyzes, battery tests will be carried out in the laboratory and these test results will be used in the estimation of SoH by machine learning method.