Türkiye'nin terörle mücadele harekâtında İHA/SİHA kullanımının etkisinin analizi
Analysis of the effects of unmanned aerial vehicles and armed unmanned aerial vehicles use in Turkey's counter-terörism operation
  1. Tez No: 752360
  2. Yazar: AHMET SUSCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Terör uzun yıllardır ülkelerin gündemini olumsuz yönde meşgul eden uluslararası sorunların başında gelmektedir. Terörle askeri alanda mücadele yürüten güvenlik kuvvetlerince kullanılan bir silah sisteminin, gerçekleştirilen mücadeleye sağladığı katkının araştırılması, incelenmesi, analiz edilmesi ve elde edilen bulguların değerlendirilmesi, o silah sisteminin askeri alandaki etkisinin ne olduğunun anlaşılması bakımından önem arz etmektedir. Bu kapsamda; Türkiye'nin, İnsansız Hava Araçları ve Silahlı İnsansız Hava Araçlarını güvenlik kuvvetlerinin envanterine alarak kullanmaya başlaması ile birlikte, bu sistemlerinin PKK'ya yönelik gerçekleştirilen askeri alandaki mücadeleye sağladığı katkının aynı minvalde incelenip, değerlendirilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla bu çalışmada, İnsansız Hava Araçları ve Silahlı İnsansız Hava Araçlarının, Terörle Mücadele Harekâtında nasıl bir etkiye sahip olduğu incelenmiş ve Terörle Mücadele Harekâtına sağladığı katkının anlaşılması amaçlanmıştır. Literatürde yer alan mevcut akademik çalışmalarda, İnsansız Hava Araçları ve Silahlı İnsansız Hava Araçlarının; Türkiye'nin PKK'ya yönelik icra ettiği Terörle Mücadele Harekatında İnsansız Hava Araçları ve Silahlı İnsansız Hava Araçlarını kullanılmaya başlanması ile birlikte bu sistemlerin güvenlik kuvvetlerinin harekat konseptine, PKK'nın terör eylemleri sayısına, güvenlik güçlerinin zayiat sayısına ve etkisiz hale getirilen PKK'lı terörist sayısına nasıl etki ettiğine yönelik spesifik bir çalışma bulunmamaktadır. Bu kapsamda; Türkiye'nin PKK'ya yönelik 1984-2007 ve 2008-2021 yılları arasındaki harekât konsepti, PKK'ya yönelik icra edilen askeri harekâtlar, PKK'nın terör eylemlerinin sayısı, şehit ve gazi sayısı ve etkisiz hale getirilen PKK'lı terörist sayısı belirli dönemler içerisinde incelenerek değerlendirilmiştir. Araştırma neticesinde; Türkiye'nin PKK'ya yönelik Terörle Mücadele Harekâtında İnsansız Hava Araçları ve Silahlı İnsansız Hava Araçlarını kullanmaya başlaması ile birlikte daha etkin bir mücadele sergilediği sonucuna varılmıştır. Bu çalışma kapsamında, mevcut akademik çalışmalar, dergiler, kitaplar ve açık haber kaynaklarındaki dökümanlar incelenmiş ve bu kaynaklardan elde edilen veriler analiz edilerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Terror is one of the leading international problems that have occupied the agenda of countries negatively for many years. Researching, examining, analyzing the contribution of a weapon system used by the security forces fighting against terrorism in the military field and evaluating the findings obtained is important in terms of understanding the effect of that weapon system in the military field. In this context; With Turkey starting to use Unmanned Aerial Vehicles and Armed Unmanned Aerial Vehicles by taking them into the inventory of the security forces, the contribution of these systems to the military struggle against the PKK should be examined and evaluated in the same way. Therefore, in this study, the effect of Unmanned Aerial Vehicles and Armed Unmanned Aerial Vehicles in the Anti-Terrorist Operation was examined and it was aimed to understand the contribution it made to the Anti-Terrorist Operation. In the current academic studies in the literature, Unmanned Aerial Vehicles and Armed Unmanned Aerial Vehicles; With the use of Unmanned Aerial Vehicles and Armed Unmanned Aerial Vehicles in Turkey's Anti-Terrorist Operations against the PKK, these systems have been transformed into the operation concept of the security forces, the number of terrorist acts of the PKK, the number of casualties of the security forces and the PKK terrorists neutralized. There is no specific study on how it affects the number of In this context; The concept of Turkey's operation against the PKK between 1984-2007 and 2008-2021, the military operations carried out against the PKK, the number of terrorist acts of the PKK, the number of martyrs and veterans, and the number of PKK terrorists neutralized in certain periods analyzed and evaluated. As a result of the research; It has been concluded that Turkey exhibited a more effective struggle with the use of Unmanned Aerial Vehicles and Armed Unmanned Aerial Vehicles in the Anti-Terrorist Operation against the PKK. Within the scope of this study, documents in current academic studies, journals, books and open news sources were examined and the data obtained from these sources were analyzed and evaluated.