Ruins, remains and ruptures in postwar Cyprus: Unearthing the deserted villages of The Turkish-Cypriot community
Savaş dönemi sonrası Kıbrıs'ta harabeler, kalıntılar ve kopuşlar: Kıbrıs Türk toplumunun terk edilmiş köylerinin keşfi
- Tez No: 871474
- Danışmanlar: PROF. DR. CHARLIE HAILEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Florida
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 614
Özet
İnşa edilmiş çevrenin sonucu olarak harabeler, genellikle tarihi koruma söylemi kapsamına girmektedir, ancak yenileme veya imha süreçlerine de tabi olabilirler. İnşa edilmiş çevrenin bu düzensiz nesneleri, bilim insanları ve uzmanlardan giderek daha fazla ilgi görse de harabeler bazen geniş kapsamlı sonuçlarla sessizce yok olurlar. Bu tez, savaş dönemi sonrası Kıbrıs'ta, Kıbrıs Türk toplumunun, olmayanın tezahürü olarak terk edilmiş kırsal harabelerin sistematik bir çalışmasıdır. Bu harabeler ayrıca mesken yıkımını ayarlama ve temellendirmede ve çözüme kavuşturulamamış Kıbrıs meselesini beslemeye varoluşsal ve kolektif düzeyde etki eden olaylardır. Bu arada, harabelerle başka şekillerde karşılaşmak onları yeni bir anlama büründürür. Bu tez ilk olarak, yıkımın şekillendirilmiş olgusal dünyanın çöküşü ile meydana gelen ilk anlamına dönmektedir. Yıkım olgusunu ve önemini analiz etmek ve tanımlamak için Martin Heidegger'in dünya bozulması teorisi ve Jonathan Lear'in dünya-çöküşü teorisini kullanmaktadır. Bu anlayışta, harabe yalnızca biçimsel maddesellik kapsamında anlaşılan tekil bir nesne değil, yaşanmış önemli deneyimlerle uzamsal maddesellik ve maddi geçicilikte radikal ve geri dönülemez zamansal çözülme veya kopuş olayıdır. Harabeyi görmede ve harabenin farkına varmada, yaşama elverişsiz kalıntıların önceden yansıtmalı ve yansıtmalı ölçülerinde ortaya çıkan bir bütünlük vardır. Bu anlamda, bu tez çeşitli tavırlarda temellenen harabe karşılaşmalarındaki değişen limitler ve potansiyellerle ortaya çıkan eğilim, öngörü ve eylem arasındaki ilişkiye ışık tutmaktadır. Bu tez, harabe gezileri, saha kayıtları, saha notları, harabe sahipleriyle yapılan görüşmeler ile haber ve sanat eserlerinin incelenmesinden oluşan niteliksel bir araştırma tasarımıyla yaşanan deneyimler, anlam ve yıkıntılar arasında eve dönüş ihtimali sorularına tanıklık etmekte ve cevap vermektedir. Veri toplama, analiz ve yorumlamaya yön veren metodoloji hermenötik fenomenolojidir. Sonuç, insanların bozulma ve çöküş açıklığında yaşadıkları yerlerdeki yıkıntının anlamına dönük derin bir iç görü sağlayarak hem yerel ölçeğe hem de küresel dünyaya ilişkin çıkarımlar içermektedir.
Özet (Çeviri)
Ruins as the aftermath of the built environment commonly fall under the discourse of historic preservation, but they may also be subject to regeneration or demolition processes. Although these anomalous objects of the built environment increasingly receive attention from the scholars and professionals, sometimes the ruin quietly disappears with far-reaching consequences. This dissertation is a systematic study of the abandoned rural ruins of the Turkish-Cypriot community in postwar Cyprus, non-events in the sense that nothing happens there. They are also events that operate at existential and collective levels in setting up and grounding devastation of dwelling and in feeding into the unresolved Cyprus dispute. Meanwhile, other kinds of encounters with the ruins release them into new contextures of meaning. This dissertation initially returns to the primordial sense of ruin, which occurs in the collapse of the embodied phenomenal world. It employs Martin Heidegger's theory of world-decay and Jonathan Lear's theory of world-collapse to analyze and describe the phenomenon of ruination and its significance. In this conception, ruin is not a singular object understood merely in its formal materiality, but it is an event of radical and irreversible temporal dissolution or rupture in spatial-materiality and corporeal-temporality with significant lived experience. There is a unity in seeing ruin and seeing through ruin that unfolds in pre-reflective and reflective measures of uninhabitable remains. In this sense, this dissertation sheds light on the relationship between disposition, projection, and action, which emerge with differing limits and potentialities in ruin-encounters grounded in various moods. This dissertation bears witness and responds to the questions of lived experience, meaning, and the possibility of homecoming amid the ruins through a qualitative research design that consists of ruin travels, site recordings, field notes, interviews with ruin-owners, and review of news and artworks. The methodology that guides data collection, analysis, and interpretation is hermeneutic phenomenology. The outcome has implications both at the local scale and at the global world by providing deep insight toward the meaning of ruin in places where people dwell in the overtness of collapse and decay.