Sulak alanlardaki değişimin sera gazı salınımına etkisinin uzaktan algılama teknikleri ile incelenmesi
The examination of the effect of changes in wetlands on greenhouse gas emissions using remote sensing techniques
  1. Tez No: 871482
  2. Yazar: ALPER ALTUNSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA YİĞİT AVDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Mühendislik Bilimleri, Geodesy and Photogrammetry, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sulak alanlar, ekosistemlerin önemli bir parçası olup, karbondioksit, metan gibi sera gazlarının doğal bir kaynağıdır. Son yıllarda sulak alanlardaki kayıplar antropojenik etkiler ile hızlanmış ve bu da sera gazı emisyonunu artırmıştır. Bu tez çalışması, sulak alanlardaki değişimin sera gazı salınımına etkisini uzaktan algılama teknikleri ile incelenmesi için bir araştırma planı sunmaktadır. Tez çalışması kapsamında, Türkiye'de bulunan ve korunması amacıyla Ramsar Alanı ve Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan olarak ilan edilen önemli sulak alanlardaki CH4 konsantrasyon değerleri Sentinel-5P uydusunun TROPOMI sensörü yardımıyla tespit edilmiştir. Ayrıca bu sulak alanlarda aynı tarihlerde NDWI, NDVI ve LST analizleri Landsat 8 uydusunun verileri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu analizler Google Earth Engine Platformu yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, sulak alanlardaki bitki örtüsü değişiklikleri, su düzeyi dalgalanmaları, yüzey sıcaklığı gibi faktörlerin sera gazı salınımına olan etkilerini ortaya çıkaracaktır. Bu çalışma, çevresel sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği ile ilgili politika yapımında önemli bir rol oynayabilecek bilimsel ve teknik bilgiyi sağlayarak, sulak alanların korunması ve yönetilmesi için değerli bir katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Wetlands constitute a vital component of ecosystems, serving as natural sources of greenhouse gases such as carbon dioxide and methane. However, anthropogenic influences have led to accelerated losses of wetlands in recent years, consequently escalating greenhouse gas emissions. This thesis proposes a research framework to investigate the impact of wetland changes on greenhouse gas emissions utilizing remote sensing methodologies. In this study, CH4 concentration levels within significant wetlands across Turkey, designated as Ramsar Sites and Wetlands of National Importance for preservation, were determined using the TROPOMI sensor onboard the Sentinel-5P satellite. Furthermore, NDWI, NDVI, and LST analyses were conducted within these wetlands using Landsat 8 satellite imagery captured on concurrent dates. These analyses were facilitated through the Google Earth Engine platform. The findings will elucidate the influence of variables such as alterations in wetland vegetation, fluctuations in water levels, and surface temperature on greenhouse gas emissions. This research endeavor aims to make a substantial contribution to the conservation and management of wetlands by providing scientific and technical insights that hold significant implications for policy formulation concerning environmental sustainability and climate change.