Sakin şehirlerde sürdürülebilir turizm tutumlarının demografik değişkenler açısından incelenmesi: Göynük örneği
Examining sustainable tourism attitudes in slow cities in terms of demographic variables: The case of Göynük
- Tez No: 871483
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
1986 yılında temelleri atılmaya başlayan sakin şehir hareketi 1999 yılında resmi bir kimliğe bürünmüş ve bu tarihten sonra dünya genelinde yayılmaya başlamıştır. Bir yerin sakin şehir olarak kabul edilebilmesi için sahip olması gereken kriterlerin birçoğunda sürdürülebilirlik kavramının ön planda olduğu görülmektedir. Bu durum sakin şehirlerde yaşayan bireylerin sürdürülebilir turizmle ilgili tutumlarının tespit edilmesinin önemini ortaya koymaktadır. Bu tez çalışmasında amaç sakin şehirlerde yaşayan bireylerin sürdürülebilir turizme yönelik tutumlarının belirlenmesi ve çeşitli değişkenlere göre karşılaştırmasının yapılmasıdır. Bu doğrultuda Göynük'te ikamet eden 432 kişiye, yüz yüze veya elektronik ortamda 'Sürdürülebilir Turizm Tutum Ölçeği (SUS-TAS)' anket yöntemi kullanılarak uygulanmış, geçerli bulunan 402 anket analiz edilerek bulgular saptanmıştır. Sürdürülebilir turizme yönelik tutumların herhangi bir bağımsız değişkene göre farklılaşmadığı tespit edilirken, eğitim düzeyinin, ait olunan yaş kuşağının, turizmden gelir elde etme durumunun ve meslek bağımsız değişkenlerinin ölçeğin boyutları düzeyinde farklılık oluşturduğu görülmüştür. Bu tespitler doğrultusunda sakin şehirlerde yaşayan bireyler, literatür ve konuyla ilgisi olan resmi ve özel kurum kuruluşlar için çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Cittaslow movement, whose foundations began to be laid in 1986, took on an official identity in 1999 and began to spread around the world after that date. It is seen that the concept of sustainability is at the forefront in many of the criteria that a place must have in order to be accepted as a cittaslow. This situation reveals the importance of determining the attitudes of individuals living in slow cities regarding sustainable tourism. The aim of this thesis is to determine the attitudes of individuals living in slow cities towards sustainable tourism and to compare them according to various variables. In this direction, the 'Sustainable Tourism Attitude Scale (SUS-TAS)' was applied to 432 people residing in Göynük face-to-face or electronically using the questionnaire method, and the findings were determined by analysing 402 valid questionnaires. While it was determined that attitudes towards sustainable tourism did not differ according to any independent variable, it was observed that the independent variables of education level, age generation, income from tourism and profession made a difference at the level of the dimensions of the scale. In line with these findings, various suggestions have been made for individuals living in slow cities, literature, and public and private institutions and organizations interested in the subject.